logo


Olacaklar sanki içine doğdu

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasında 26 yaşında hayatını kaybeden işçi Niyazi Kurban’ın (26) eşi, onun sanki olacakları hissettiğini ancak borçlarını ödemek için çalışmak zorunda kaldığından iş yerine gittiğini söyledi.

Eşini kaybettikten sonra 1,5 yaşındaki oğlu Efe ile Balıkesir’in Dursunbey ilçesi Çamharmanı Mahallesi’ne gelen Fatma Kurban, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Daha önce Soma’da ikamet ettiklerini belirten acılı kadın, eşinin, olaydan bir gün önce, yaşanacakları adeta hissettiğini dile getirdi.

Onun, bir gün önce içinde sıkıntı olduğunu söylediğini aktaran Kurban, şöyle konuştu:

‘Sanki içine doğmuştu. Sıkıntısı vardı. Eşimin normalde başı hiç ağrımazdı. Olaydan bir gün önce akşam, ‘Başım ağrıyor, içimde bir sıkıntı var. Gitsem mi gitmesem mi, çok kararsızım’ dedi. Ben de gitmesini söyledim, ‘Borcumuz var, borcumuzu ödememiz lazım’ dedim. Gitmek istemedi. ‘Git’ dedim ama sonra çok pişman oldum. Yeni otomobil almıştık. Onun borcunu ödemek için çalışmak zorundaydı. Evimiz kira, çocuğumuz var. Bir gün gitmeyince iki günlük ykonutmiyesi kesiliyordu. Kesilmesin diye mecburen gitmek zorunda kalıyordu.’

Kurban, Çamharmanı’nda geçim kaynakları az olduğundan eşinin mecburen kömür ocağında çalıştığını sözlerine ekledi.

Aynı ocakta çalışan ağabeyi sağ kurtuldu

Niyazi Kurban’ın ağabeyi Yaşar Kurban (31) ise kendisinin 1,5, kardeşinin ise iki yıldır söz konusu ocakta çalıştığı bilgisini verdi.

Ocakta sürekli 08.00-16.00 vardiyasında görkonut yaptığını anlatan Kurban, ‘Kardeşim ise 45 günde bir 15 gün bizim vardiyaya geliyordu. Genelde akşam çalışan Niyazi, olay günü gündüz vardiyasındaydı’ dedi.

Faciadan önce arkadaşlarıyla işlerini bitirip vardiya teslimi için dışarı çıktıklarını aktaran Kurban, hava girişinde bir amirinin telefonda birisiyle konuştuğu gördüğünü anlattı. Amirin, ‘Bir bölümün emniyete alınmasını’ istediğini söyleyen Kurban, ‘Biz çıkarken havayı tersine çkonutirdiler. O zaman biz etkilenebilirdik. 5-10 dakika önce çıkmamız avantaj oluşturdu, hayatta kaldık. Dışarı çıktığımızda oranın bittiğini düşündüm’ ifadesini kullandı.

Etiketler: » »

Share