logo


Okmeydanı’ndaki olaylar protesto edildi

Alkonuti kurumlarınca, Okmeydanı’nda meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Alkonuti dernekleri, vakıfları ve federasyonlarının çağrısı üzerine vatandaşlar, Şişli Meydanı’nda bir araya geldi.

Dernek ve vakıfların flamaları ile olaylarda hayatını kaybedenlerin anısına siyah flamalar taşıyan vatandaşlar, sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

‘Alkonutiyiz, haklıyız, kazanacağız’, ‘Cemkonutleri ibadethanemiz, Pir Sultan sözümüz, Kerbela yolumuz’ yazılı döviz ve pankartlar taşıyan grup, Pangaltı’ya yürüdü.

Uğur Kurt’un cemkonuti bahçesinde vurulduğunu aktaran Alkonuti Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir Demir, ‘Katledilen canlarımızın failleri bulunmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır’ dedi.

Açıklamanın ardından çeşitli sloganlar atarak tekrar Şişli Meydanı’na yürüyen grup, daha sonra dağıldı. 

Yürüyüş nedeniyle Şişli Meydanı’na ve Pangaltı’ya çıkan yollar güvenlik önlemleri kapsamında araç trafiğine kapatıldı.

Ankara’da protesto

İstanbul Okmeydanı’ndaki olaylarda 2 kişinin ölümü Ankara Kızılay Meydanı’nda düzenlenen eylemle protesto edildi. Eyleme HDP Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan ve sanatçı Ferhat Tunç katıldı.

Diyarbakır’da gerginlik

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi’nce, İstanbul Okmeydanı’ndaki olaylar nedeniyle protesto yürüyüşü düzenlendi.

Yenişehir ilçesi Ofis Semti’ndeki AZC Plaza önünde toplanan ve yürüyüş düzenlemek isteyen Pir Sultan Abdal Derneği üyesi grup ile polisler arasında yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle kısa süreli gerginlik yaşandı.

Etiketler: » » »

Share