logo


Oğlu Dağa Çıkmasın Diye 5 Defa Evini Değiştirdi

Diyarbakır’da bir anne oğlunun dağa çıkmaması için evini 5 kere, çocuğunun okulunu da 2 kere değiştirmesine rağmen oğlunu dağa gitmekten kurtaramadı.

Diyarbakır’da dağa çıkan 21 yaşındaki Yunus Yıldız, geçen yılın Ramazan ayından bu yana kayıp. Oğlunun bazı hareketlerinden şüphelenen anne Hediye Yıldız, oğlunun durumunu sormak için okula gittiğini ve oğlunun 23 gün devamsızlık yaptığını öğrendiğini söyledi. Anne Yıldız, oğlunun dört yıl önce 17 yaşında iken dağa çıktığını öğrendiğini söyledi. Oğlunun devamsızlığını okul yöneticilerinden duyduğunu belirten anne Yıldız, oğlunun bir kez evden kaçtığını, bu olayın ardından üç kez, daha sonra ise iki kez ev değiştirdiğini söyledi. Okul müdürünün kendilerini neden aramadıklarını sormak için okula gittiğini anlatan Yıldız, ‘Okul müdürü bana ‘Abla biz sürekli herkesi kendi cebimizden arayamayız. Gelip baksaydınız’ dedi. Benim o anda evim de uzaktı. Baktım okula gitmiyor, onu okuldan aldırmak zorunda kaldım. Üç aylık yaz tatilinde okulların açılmasına bir hafta kala oğlum evden gitti. Oğlum evden kaçtığı günden iki gün sonra evimi sattım. Oğlum gitmeseydi evimi satmazdım. Beş tane ev değiştirdim. Kızım lösemi hastası, onunla ilgilenmek zorundaydım. Oğlanla uğraşamıyordum ama sonradan anladım dağa kaçtığını’ dedi.

‘ÇOCUĞUM ASTIM HASTASI VE LOKMALARI YUTAMAZ’

Oğlunun ses tellerinde sorun olduğunu belirten anne Yıldız, ‘Lokmalarını yutamıyordu. Astım ilaçlarını kullanıyordu. Giderken yemek dahi yutamıyordu. Onun gitmesinin ardından bir buçuk, iki yıl kirada kaldım. Bir oğlum askerde, bir oğlum dağda böyle olmuyor. Ben hastayım, kızım evde hastadır’ diye konuştu.

22 yıl önce erkek kardeşinin de dağa çıktığını dile getiren Yıldız, dağa çıkmanın yol olmadığını ifade etti. Çocukların büyüyünce adaletsizliğe başkaldırdığını aktaran Yıldız, ‘Bunun temel sebebi işsizliktir. Babası 6 ay çalışıyor, 6 ay çalışmıyor. Ben o 6 ay süresince ne yapacağım. İş olsaydı oğlum gitmezdi. Huzuru ve psikolojiyi bozan tek şey işsizliktir. Oğlum gitti, o bana derttir. İş olsaydı dünya öyle bir huzurlu olurdu ki. Şimdi hiçbir huzurumuz yok. Sabaha kadar ağlamaktan yastığım yaş tutuyor’ şeklinde konuştu.

Anne Yıldız, eylemi sürdüren aileler arasında olduğunu belirterek, ülkeye barış getirilmesi için yetkililere yardım çağrısında bulundu.

Etiketler: » » » » » » » »

Share