logo


16 Temmuz 2016

Obama’dan flaş Türkiye kararı!

Obama'dan flaş Türkiye kararı!

Obama Türkiye’de yaşanan darbe girişimini görüşmek için Ulusal Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı.FETÖ’nün darbe girişiminin ardından, CNN International İncirlik Üssü’ne giriş çıkışların durdurulduğunu ve elektriklerin kesildiğini iddia etti. ABD Başkanı Obama’nın, Türkiye’deki askeri darbe girişimini görüşmek üzere ulusal güvenlik ekibiyle bir araya geleceği duyuruldu.

ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye’de yaşanan darbe girişimini görüşmek üzere Ulusal Güvenlik Konseyi’ni acil olarak toplantıya çağırdı. Cumartesi sabahı Beyaz Saray’da, Türkiye’de yaşanan darbe girişimini ele almak için ulusal güvenlik ekibi ile bir toplantı gerçekleştiren Obama, Türkiye krizini ulusal güvenlik danışmanları ile görüşerek bilgi aldı. Beyaz Saray’da, olağanüstü durumların görüşüldüğü ’Situation Room’ olarak bilinen son derece yalıtılmış ve güvenlikli salonda gerçekleşen toplantıda Obama, Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin ayrıntılarına ilişkin bilgilendirildi. Toplantıda ABD’nin İncirlik Üssü, IŞİD ile mücadele ve bundan sonra Türkiye ile nasıl bir yol izleneceği konuları ele alındı. ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye’deki, darbe girişimi üzerine dün yaptığı açıklamada, tüm tarafların demokratik yollarla işbaşına gelmiş hükümeti desteklemesi ve soğukkanlılık çağrısında bulunmuştu.

İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILDI

CNN International, ABD ordusu tarafından kullanılan İncirlik Hava Üssü’nün Türk yetkililerce giriş-çıkışa kapatıldığını bildirdi. CNN’in haberine göre, ABD Konsolosluğu, üste elektriklerin kesildiğini duyurdu. Konsolosluk, ABD vatandaşlarını, ikinci bir bildirime kadar üsten uzak durmaları için uyardı. Yeni Şafak’ta yer alan haberde ise FETÖ’nün darbe girişiminde İncirlik üssünde 24 saat süreyle havada uçaklara yakıt ikmali yapan tanker uçakta görevli 4 mürettebatla darbeye teşebbüs suçuna iştirak eden jandarma görevlileri, sözde sıkıyönetim komutanı ve sıkıyönetim hakim ve savcılarının da bulunduğu toplam 10 kişi gözaltına alındığına dikkat çekildi.

Etiketler:

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?