logo


Obama ile Ruhani arasında sürpriz mektuplaşma!

obama3-640x360ABD Başkanı Barack Obama İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile birbirlerine mektup gönderdiklerini açıkladı.

Obama, İran’ın Esad rejimini desteklemek yerine Suriye’de istikrarı sağlamaya yardım etme konusunda potansiyel bir rol üstlenebileceğini belirtti.
ABC televizyonuna röportaj veren Başkan Obama, Haziran ayında seçilen İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Ruhani ile temas kurup kurmadığına dair soruya, “ Temas kurdum. O da benimle kurdu. Ancak direkt olarak görüşmedik” dedi. Ruhani ile mektuplaştıklarını doğrulayan Obama, Suriye meselesi ile İran’ın nükleer meselesini birbirinden ayırtmak gerektiğini dikkatli bir şekilde dile getirdi.

İran’ın Suriye meselesi üzerinden ABD’nin ciddiyetini anladığını düşündüğünü dile getiren Obama, “İran’ın İsrail üzerindeki nükleer tehdidi bizim esas meselelerimizden biri. Nükleer silahlanma yarışı, bölgede istikrar bozucu bir durum haline gelebilir. Şüphe duyduğum şey İran’ın Suriye’ye müdahale etmemiş olmamızdan şu sonucu çıkarmaları: İran’a da saldırmayız. Aksine buradan çıkarılması gereken ders ‘diplomatik yollarla çözüm bulma potansiyelinin var olduğu’dur” dedi.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+4 = ?