logo


O bildiriye ilk gözaltı geldi!

O bildiriye ilk gözaltı geldi!

Akademisyen bildirisine imza atan Ümran Roda Suvağcı, savcılığın hakkında açmış olduğu soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Hakkari Üniversitesine bağlı yabancı Diller Yüksek okulunda okutman olarak görev yapan Ümran Roda Suvağcı, ’Barış için Akademisyenler inisiyatifi’ tarafından yayınlanan bildiriye imza attığı gerekçesiyle, savcılığın hakkında açmış olduğu soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Suvağcı, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Hakkari Ünivesitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu`nda okutman olarak görev yapan Ümran Roda Suvağcı, Hakkari Cumhuriyet savcılığının talimatıyla bugün üniversitede gözaltına alındı. Sağlık kontrolü için Hakkari Devlet Hastanesi`ne götürülen Suvağcı, daha sonra adliye binasına getirildi. Burada savcılıkta ifadesi alınan Suvağcı serbest bırakıldı.

EĞİTİM SEN: SAVAŞA KARŞI OLANLAR KORKMAYACAK

Ümran Roda Suvağcı, çıkışta gözaltına alınması ile ilglii gazetecilere konuşmak istemezken, adliyeye gelen Eğitim-Sen Hakkari Şube Başkanı Süleyman Aşkan ise Suvağcı`nın bildireye imza attığı için gözaltına alındığını söyledi. Aşkan şöyle dedi:

`Türkiye genelinde sayıları 2 bine yaklaşan akdemisyenler savaşa karşı barış için` bildiri metnine imza attıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Tabii savaşı biz de istemiyoruz. Üyemiz olan Ümran Roda Suvağcı da savaş istemediği için herhalde bildiri metnine imza atmış. Savaşı istemeyenlerin sayısı Türkiye`de giderek artacak. Zaten bizim de dileğimiz bu. Üyemiz gözaltana alındı. Şu an savcılık tarafından serbest bırakıldı. Tabi bu dava ilerde de devam edecek. Şu an herhalde Türkiye`nin her yerinde imza atanlar gözalatına alınıyor. Savaşa karşı olanlar korkmayacak.’

Kaynak:Sözcü

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+7 = ?