logo


Nureddin Yıldız: 6 yaşındaki çocukla evlenilebilir

1Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız’ın bir videodaki sözleri sosyal medyada çok tartışıldı.

“6 yaşındaki çocukla evlenilebilir” açıklamasında bulunan Yıldız, gelen tepkilerden sonra Twitter’dan açıklama yaptı ve sözlerin çarpıtıldığından bahsederek “İslam hukukunda, evlilik akdi ile fiili evlilik ayrı hususiyetlerdir. Fiili evlilik için buluğ ve rüşt şartdır.” diye konuştu.

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, katıldığı bir programda “küçük çocuklarla evlenebileceğini” söyledi.

Nureddin Yıldız, “7 yaşında bir kız çocuğu, 25 yaşında erkek çocuğu ile veya 7 yaşında bir erkek çocuğu, 25 yaşında bir kız ile nikahlanabilir. Nikahlanmalarında sakınca yoktur. Evlilik için bir yaş söz konusu değildir. 10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında nikaha engel bir durum yoktur” dedi.

“ÇALIŞAN KADIN FUHUŞA HAZIRLIK YAPIYOR” DEMİŞTİ

Daha önce de “Duyarlı Müslüman bir hanım, internet gibi insandan cine kadar herkese açık ve bir daha kapatılamayan bir ortama fotoğraflarını nasıl koyabilir” açıklaması ile tartışmaya yol açan Yıldız, Yıldız, “çalışan kadınların erkekleri doyumsuz hale getirdiğini ve ümmete zarar verdiğini” söylemişti.

Çalışan kadınlar için “erkeği ile ilişkisinde kadınlığı arızalıdır” diyen Yıldız, şu ifadeleri kullanmıştı: “Her çalışan kadın, gözü doymamış erkek demektir. Çalışan kadın ya evlenmeyi erteleyerek erkeklerin evlilik sürecini baltalıyor ya da evli olduğu halde çalıştığı için yorgunluğu ve vakit darlığı nedeniyle erkeği ile ilişkisinde kadınlığı arızalıdır. Kadınlığı arızalı olduğu için erkeğin gözü açtır. O evinde erkeğini eksik bırakıyor erkeği de iş yerinde bir başka kadına tasallut oluyor. Böyle fuhuş değil ama fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor. Ayrıca çalışan kadın doğurmayan ya da az doğuran kadın demektir. Yani benim ümmetim zarar gördü”

TWITTER’DAN AÇIKLAMADA BULUNDU

Nureddin YIldız, sosyal medyada büyük tepki çeken açıklamanın ardından Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Yıldız şöyle konuştu:

İslam’a ve Müslümanlara hakaret etmeyi her defasında fırsat bilenler, 3 sene önceki 1 saatlik dersimizin 2 dakikalık bölümünü kullanarak “çocuk evliliği” üzerinden sansasyon oluşturmaktadırlar. İslam hukukunda, evlilik akdi ile fiili evlilik ayrı hususiyetlerdir.
Fiili evlilik için buluğ ve rüşt şartdır. Evlilik akdinin tarafları, buluğ ve rüşt ile beraber “hiyar’ül buluğ” hakkı çerçevesinde, fiili evliliğe geçiş veya vaz geçme hakkına her halükarda sahiptirler. Buluğ ve rüştten önce fiili evlilik caiz değildir.

RTÜK DEVREYE GİREBİLİR

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız’ın katıldığı bir televizyon programında “küçük çocuklarla evlenebileceğini” söylemesi üzerine CHP, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nu harekete geçirme tutumu içine girdi. RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, pazartesi günü konunun RTÜK tarafından incelenmesi ve üst kurul gündemine alınması için başvuruda bulunacağını söyledi. Öztunç, kabul edilemez olarak nitelendirdiği bu sözlerin yer aldığı televizyon kanalına ceza talep edeceklerini ifade etti.

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+7 = ?