logo


26 Temmuz 2016

Noter Çalışma Saatleri

Noter Çalışma SaatleriTürkiye’de birçok işlemin resmileştirilmesini sağlayan kurumlardan bir tanesi, noterlerdir. Noterlerde yapılan işlemler, devlet adına yapıldığı için kesinlik içerirler. Birçok tescil işlemleri ya da alım satım işlemleri noterler kanalıyla yapılır.

Yasaların verdiği yetkilere dayanarak, özel ya da tüzel kişilerin her türlü işlemlerini yasal hale getirirler. Bütün işlemlerin noter kanalı ile yapılması, işlemlerin davalık olması durumda, resmi belge niteliğinde değerlendirilmesi demektir.

Bu nedenle noterde yapılan işlemlere kimsenin itirazı olmaz. Olsa bile davada kaybeden taraf olacaktır. Bu kapsamda noterler bir tür şahit görevi görürler diyebiliriz.

Noterlerin bulunma amacı daha çok, dava süreçlerinde yasaların karmaşıklığından, kişileri korumaktır. Zaten yapılan iş yasal hale geldiği için kimsenin itiraz edecek durumu kalmaz. Bu yüzden bazı kişiler buluşlarına patent bürolarından patent alırlar ve aynı zamanda noter kanalı ile de buluşlarını tescil ederler.

Taşınmazlar, araba satışı ya da alımı, banka kredileri, satış sözleşmeleri ve daha birçok işlemler, noter kanalı ile yasal hale getirilir. Özellikle banka kredileri ve satış sözleşmelerinin yasal hale getirilmesi önem arz etmektedir. Çünkü en büyük anlaşmazlıklar, bu konularda olmaktadır. Konuşturan kredi işlemlerini de noter kanalı ile yaptırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra iş ve işveren ilişkilerinden kaynaklanan anlaşmazlıklarda noterden ihtarname çekilir. Yani haksızlığa uğradığını düşünen kişi, noter kanalı ile haksızlık yaptığını düşündüğü kişiyi uyarır. Birçok durumda evrakların kopyaları, asıllarına uygundur ibaresi karşılığında, noterler tarafından onaylanır. Yani noter işleminden sonra, evrak fotokopi olsa bile aslı gibi işlem görür. Senet ve çek protestoları da noter kanalı ile yapılmaktadır.

Noterler yaptıkları işlemlerden, tarifeye göre belli bir ücret tahsil ederler. Tahsil edilen ücretler mühür parası olarak alınır ve karşılığında makbuz verilir.

Noterlerin çalışma saatlerinin bilinmesi, yapılacak olan işlemlerde geç kalınmaması açısından önem arz eder. Bütün noterler, noterler birliğine bağlıdır ve birlik tarafından ya da yasa ile belirlenen kurallar, tüm noterlerde geçerlidir. Noter çalışma saatleri, sabah 09.00 saatlerinde başlar. Öğlen 12.30-13.30 arası yemek molasıdır. 13.30-17.00 arasında ise mesaileri devam eder. Yani saat 17.00’dan sonra herhangi bir işlem yapamazsınız. Hafta sonları bütün noterler kapalıdır. Bu durumun istisnası yoktur. Tüm noterler için çalışma saatleri standarttır. Detaylı bilgiye http://ekonomizamani.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?