logo

20 Temmuz 2016

New York Times, gerçekleri yazdı!

gülen

Amerikan New York Times gazetesi, Türkiye’yi sarsan 15 Temmuz sürecini üst üste yaptığı haberlerle okurlarına aktarıyor. Gazetenin bugünkü nüshasında yer alan bir analiz yazısında, uzman görüşlerine de yer verilerek, Fethullah Gülen Cemaati’nin işleyişine ilişkin bilgilere yer verildi.

Tim Arango ve Ben Hubbard imzasıyla yayınlanan New York Times makalesinden öne çıkan noktalar şöyle:

— Türkiye’nin eski ABD Büyükelçisi ve şimdilerde Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nde çalışan James F. Jeffrey, örgütü “tarikat benzeri” olarak tanımladı ve kimsenin boyutu ve amaçlarına ilişkin somut bir bilgiye sahip olmadığını söyledi. Fakat birçok Türkiye uzmanı, Sayın Jeffrey de dâhil, Gülen takipçilerinin devlet kurumlarına -çoğunlukla başarılı bir şekilde yargı ve polise- sızarak, Türkiye içinde güç kazanmaya çalıştığını söylüyor. Jeffrey, “Onlar devlet içinde devlet. Birçok yere sızdılar” diyor.

— Türkiye’de takipçileri uzun süredir polis, yargı ve daha az ölçüde ordudaki mevkileri doldurdu. Bu Sayın Gülen’in konuşmalarında tavsiye ettiği bir şeydi. 1999’da, Türkiye’nin eski seküler eliti onu devleti devirmekle suçlarken ülkeden kaçtığında, eski bir CIA yetkilisinin ona yeşil kart alması için yardım ettiği ABD’ye yerleşti.

— Sayın Jeffrey, Gülen takipçilerinin İslamcı olarak Türkiye’de sekülerizmin kalesi olan silahlı kuvvetlere sızmasının zor olduğunu söyledi. 2009’da yapılan ve WikiLeaks tarafından ortaya dökülen diplomatik yazışmalarda, Sayın Jeffrey, Gülen’in ABD’ye sürgüne nasıl geldiğinin detaylarını anlatmıştı. Devleti alaşağı etmek için komplo kurmakla suçlanınca, 1999’da Türkiye’den ayrıldı. Sayın Jeffrey, suçlamaların Sayın Gülen’in “yargıda, yönetim organlarında mevkileri olan arkadaşlarımız, sistemin detaylarını öğrenmeli ve onu dönüştürmek ve İslam adına ulus çapında bir restorasyon başlatmak üzere daha faydalı olmak için her zaman uyanık olmalı” dediği bir vaazına dayandığını yazdı.

— Sayın Erdoğan ve Sayın Gülen, bir zamanlar, Türkiye’nin eski seküler elitiyle savaşta, müttefikti. Sayın Erdoğan’ın İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi, 10 yılı aşkın bir süre önce iktidara geldiğinde, son yüzyılda dört kez seçilmiş hükümeti devirmiş orduyu ehlileştirmek için birlik oluşturdu. Gülen bağlantılı yargıç ve savcılar tarafından yürütülen ve daha sonra kısmen uydurma delillere dayandığı belirlenen bir dizi sansasyonel davayla yüzlerce yetkili hapse atıldı ve ordu üzerinde sivil kontrolünün sağlanmış gibi göründü.

Kaynak:SÖZCÜ

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?