logo


Nefes kesen tatbikat

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) planlı tatbikatlarından olan EFES-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımı ile İzmir’in Seferihisar ilçesi Doğanbey mevkiinde başladı.

Safir ve Mercan ülkelerinde yaşanan savaş senaryosunu konu alan TSK’nın planlı tatbikatlarından EFES-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, Ege Ordusu Komutanlığı koordinatörlüğünde Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait birlik ve unsurların katılımı ile başladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın da izlediği İzmir’in Seferihisar ilçesi Doğanbey mevkiindeki tatbikatta 8 bin 500 personel görev alırken, 100 top, 50 uçak, 40 gemi, 70 bot, 40 helikopter, 60 tank ve bin 100 tırtıllı tekerlekli araç kullanıldı. Tatbikatın amacı ise birlik ve karargahların bir arada çalışmasını sağlamak ve eğitim seviyelerini geliştirmek, TSK envanterinde bulunan harp silah ve araçlarının müşterek kullanılma usul, taktik ve tekniklerini geliştirmek olarak belirtildi.

51 yabancı askeri gözlemci olmak üzere toplam bin 50 gözlemcinin katıldığı tatbikatta senaryo gereği Safir ve Mercan ülkeleri arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu Safir, Mercan’a harekat düzenledi. İki gün sürecek olan tatbikatı yarın Başbakan Erdoğan’ın da izleyeceği belirtildi.

Tatbikata özel olarak Türkiye’de ilk defa 2010 yılında Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan seyyar sahra hastanesi de arazi üzerine kuruldu. Şimdiye dek iki defa görev maksatlı kullanılan ve 478 personelin tedavi edildiği seyyar hastane, tatbikata özel olarak ilk defa arazi üzerine kurularak sağlık hizmet desteği sağladı. Görev alan tüm personelin uzman sağlık çalışanı olduğu hastanede tıbbi üniteler, personel ve hastalar için üniteler, hasta sınıflandırma ve ayırma bölümleri bulunurken, dört kişi aynı anda ameliyat olabiliyor. 30 kişilik hasta kapasiteli hastanede, sosyal yaşam alanlarının yanı sıra 28 çadır ve 23 konteyner bulunuyor.

Etiketler: » »

Share