logo


‘Nazi gelini’ ilk kez ağladı

nazigeliniküçükAlmanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe’nin yargılanmasına devam ediliyor.

Almanya’nın Münih kentinde görülen davada bugün bir ilk yaşandı. Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe şimdiye kadar duruşmalarda duygularını hiç belli etmemişti.
Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütünün tetikçisi Uwe Böhnhardt’ın annesi Brigitte Böhnhardt, tanık olarak dinlendiğinde Beate Zschaepe’nin ağladığı görüldü.

Anne Böhnhardt, oğlu Uwe Böhnhardt’ın öldüğü haberini Beate Zschaepe’den telefonla aldığını söyledi. Zschaepe’nin 5 Kasım 2011’de sabah saat 07:00’de kendisini arayarak, “Uwe öldü, artık bir daha hiç gelmeyecek” dediğini belirtti.
Anne Brigitte Böhnhardt, “Zschaepe bana televizyonu açmamı ve haberleri izlememi söyledi. Eisenach’da bir olay olduğunu, oğlum ile Uwe Mundlos’un intihar ettiğini belirtti” dedi.
Brigitte Böhnhardt konuşurken, “Nazi gelini” Beate Zschaepe’nin ağladığı ve sessiz kalmayı tercih ettiği görüldü.
NSU tetikçisi Uwe Böhnhardt’ın annesi Brigitte Böhnhardt duruşmada tanık olarak dinlendi.
Brigitte Böhnhardt ve eşi, çocuklarının aşırı sağ çevrelerle ilişkisini bildiklerini ancak cinayetlerden haberdar olmadıklarını iddia ediyor. Aile, oğulları Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschäpe ile 2002 yılına kadar görüştüklerini ancak sonrasında onlardan haber alamadıklarını belirtiyor.
Brigitte Böhnhardt’ın ilk olarak geçtiğimiz hafta Münih’teki duruşmada dinlenmesi öngörülüyordu. Ancak Silvia S.’nin ifadesi uzayınca diğer tanıtkların duruşmaya çağrılması ertelendi. Hâkim Manfred Götzl, Silvia S.’nin bazı ifadelerini inandırıcı bulmamış ve bir kez daha dinlenmesine karar vermişti.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+10 = ?