logo


Murat Hüdavendigar’a özel kumaş

Osmangazi Belediyesi tarafından 15 Haziran’da düzenlenecek anma törenlerine örtüyü yetiştirmeye çalışan ekipler, aralıksız çalışmalarına devam ediyor.Osmanlı padişahlarının sandukalarındaki örtüleri ilmek ilmek işleyen ekipler, Osmangazi Belediyesi tarafından yenilenen Kosova’daki I. Murad Hüdavendigar’ın sanduka örtüsünü yetiştirmek için gözlerini kırpmıyor. I. Murad Hüdavendigar’ın meşhedindeki sandukanın yıpranmış örtünün bire bir aynısını yapan Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’ndeki sanatkarlar, bugüne kadar yaptıkları sultan ve padişahların sanduka örtüleri ile takdir topluyor.

Geçen sene Kosova’daki anma törenlerinde şehit padişahın iki kabrinde de aynı örtünün olacağı sözünü veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’ndeki çalışmaları yakından inceliyor. Kosova’da şehit edilen tek Osmanlı padişahı olan Murad Hüdavendigar’ın Kosova’da meşhedindeki sandukanın örtüsünün Bursa’da bulunan kabrindeki örtü ile birebir olması için ekiplerin yoğun mesai ve emek harcadığını ifade eden Dündar, “Bu yıl 10’uncusunu yapacağımız bu etkinlikle beraber farklı bir çalışmaya da imza atmayı hedefliyoruz. Murad Hüdavendigar’ın Osmanlı padişahları içinde şehit olan tek padişahtır. Kosova’da iç organlarının defnedildiği ve bir de naşının götürülerek defnedildiği Bursa’daki türbesi bulunuyor. Bu türbelerin benzer olması için Osmangazi Belediyesi olarak çalışma başlattık. Bursa’daki sanduka örtüsünün aynısını Kosova’ya yapmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. İnşallah 15 Haziran’daki anma törenlerine yetiştireceğiz” dedi.

MURAT HÜDAVENDİGAR’A ÖZEL KUMAŞ

Yıldırım Bayezid, Osman Gazi türbesi ve Bursa’daki I. Murad Hüdavendigar’ın sanduka örtüsünün ardından Kosova’daki örtünün de çalışmalarını büyük bir titizlilikle yaptıklarının ifade eden Bursa Olgunlaşma Enstitüsü El Sanatları Bölüm Şefi Güleser Sencer, “Geçtiğimiz yıl Bursa’daki sandukanın örtüsünü yaptığımız da Başkanımız Mustafa Dündar, bize Kosova’daki türbenin de örtüsünün yapılması için bir ölçü getirdi. 4-5 ay önce başladığımız çalışmaların bugünlerde sonuna geldik. Haziran ayının 15’indeki anma törenlerine yetiştirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız örtülerin tümü özel kumaştan imal ediliyor. Çünkü türbeler güneşe, neme, rutubete ve toza maruz kalabilen mekanlar olduğu için yıpranmaları da bir o kadar kolay oluyor. Bu kumaşta ise kararma ve bozulma olmuyor. Örtü büyüdükçe işler daha da zorlaşıyor” diye konuştu.

OSMANGAZİ BELEDİYESİ, EMİR SULTAN TÜRBESİ İÇİN KOLLARI SIVADI

Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’ndeki çalışmaları yerinde izledikten sonra çalışanlar ile bir araya gelen Başkan Dündar, “Bu çalışmalar her zaman bir birini tetikler, bugüne kadar yapılan çalışmalar da Emir Sultan Türbesi’nin de elden geçmesi gerektiğini ön plana çıkarıyor. Tabi buradaki hocaların ve arkadaşların tecrübesi her yaptıkları işte daha da gelişmiş oluyor. Böyle bir çalışma ve istek olduktan sonra bizde her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Etiketler: » » »

Share