logo


05 Mayıs 2017

Muğla’daki olay duygu sömürüsü çıktı

Suriyeli taklidi yaparak dilendikleri ortaya çıktı

Sosyal medyada ‘Suriyeli’ tartışması başlatan Fethiye’deki çöp konteynerinin yanında yemek yiyen 1’i çocuk 2 kişinin, Suriyeli taklidi yaparak dilenen Türk vatandaşları olduğu ortaya çıktı. Tartışma yaratan fotoğrafla ilgili Fethiye Kaymakamlığı ve Fethiye Emniyet Müdürlüğü soruşturma başlattı. Yapılan araştırmada, fotoğraftaki 2 kişinin Suriyeli taklidi yaparak dilenen Türk vatandaşları oldukları belirlendi. Yapılan kimlik kontrolünde 1’i çocuk 2 kişinin Kastamonu nüfusuna kayıtlı oldukları da tespit edildi.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, vatandaşların, din sömürüsü yaparak dilenen bu kişilere ve verdikleri görüntüye itibar etmemelerini istedi. Fethiye’de yardıma muhtaç tüm vatandaşların yanında olduklarını kaydeden Çalık, benzer şekilde duygu sömürü yapan aynı aileden 2 kişi daha tespit ettiklerini bildirdi.

SOSYAL MEDYADA TARTIŞMA YARATMIŞTI

Bir sosyal medya kullanıcısı, Kesikkapı Mahallesi Maliye Kavşağı yakınındaki Fethiye Belediyesi’ne ait çöp konteynerinin önünde, 1’i çocuk 2 Suriyeli’nin oturmuş şekilde yemek yerken fotoğraflarını çekti. Sosyal medyada paylaşıldıktan sonra kısa sürede on binlerce kullanıcı tarafından görüntülenen fotoğraflar, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Fotoğrafı yorumlayan bazı kullanıcılar, o bölgede sürekli dolaşan Suriyeli ailenin bilinçli şekilde çöp konteynerinin yanında yemek yediğini ileri sürdü ve duygu sömürüsü yaptıklarını savundu. Yoldan geçenlerin aile fertlerine sürekli para verdiğini öne süren kullanıcılar, Suriyeliler’in ilçeden gönderilmesini istedi. Bazıları ise Suriyeliler’in ülkelerindeki iç savaştan kaçtığını vurgulayarak, yapılan yorumları ‘vicdansızlık’ olarak niteledi. Çöpün kıyısında yemek yiyenlerden birinin çocuk olduğu da vurgulanarak, ilçe halkı Suriyeliler’e sahip çıkmaya çağırıldı.(Milliyet)

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+6 = ?