logo

24 Kasım 2015

Mor Rengin Mucizesi İncirin Faydaları

saglikli-beslenme

Yaz ayının en güzel meyvelerinden olan ve sağlıklı beslenme konusunda önemli bir yere sahip olan besin incir, neredeyse tek başına pek çok rahatsızlığın şifa kaynağı niteliğinde diyebiliriz. Özellikle yüksek tansiyona bağlı felç riskini azalttığı gözlemlenmiştir. İçerdiği yüksek oranlardaki potasyum, protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. En önemli özelliklerinden biri ise kalsiyum ve magnezyum içeriği açısından anne sütüne en yakın besindir. Bu nedenle yeni doğum yapan annelerin sağlıklı beslenme konusunda incir tüketmesi önerilir. İçerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile de dikkat çeker. İncirin faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

İncir lif bakımından zengin bir yiyecektir ve sağlıklı beslenme için yüksek lif içeren beslenme tarzlarının benimsenmesi önerilmektedir. 3-4 adet incirde yaklaşık 5 gr lif bulunur ki bu da inciri en yüksek lif içeren besinler arasına koymamızı sağlamaktadır.
-Yaşlanmak istemiyor ve cildinizin her zaman canlı gözükmesini istiyorsanız, düzenli olarak incir tüketmeye özen gösterin. İncir aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içeren bir meyvedir. Bu sayede yaşlanmanın vücuttaki etkilerini geciktirmeye yardımcı olur.
İncir potasyumdan zengin bir meyvedir, bu özelliğinden ötürü de tansiyonu düzenlemede oldukça sağlıklıdır. Başka bir deyişle hipertansiyonu kontrol eden bir meyve olduğu da söylenebilir.
– İncirde bulunan potasyum oranı oldukça fazladır. Yapılan araştırmalarda potasyum açısından zengin yiyeceklerle beslenen kişilerin kalp rahatsızlığı ve inme yaşama oranlarının düşük olduğu kanıtlanmıştır.
-İncir çok iyi bir antioksidan kaynağı olması nedeni ile iyi bir kanser savaşçısıdır ve herhangi bir sağlık problemi olmayan bireyler günde 3-4 adet inciri rahatlıkla tüketilebilirler.
-İncirin bünyesinde bulunan fruktoz (meyve şekeri), albüminli maddeler, organik asitler, pektin, provitamin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt ve fosfor bulunmaktadır ve bu vitamin ve mineraller enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korumada çok etkin bit rol oynar.
-Tüm bunların yanı sıra incirde, karbonhidrat ve şeker oranı da yüksektir. Bu nedenle diyabetli bireylerin sağlıklı beslenme konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Tabii yine fazla tüketiminde bağırsak hareketlerinin artacağı da unutulmamalıdır.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?