logo


Monica Lewinsky’e itibarı iade edildi!

MONICAAA

“Orospu, fahişe, şıllık ve “o kadın” diye damgalandım, ama kimse o “kadının da bir ruhu olduğunu” ve o ruhun paramparça edildiğini düşünmedi bile… Bu sözler ‘Beyaz Saray skandalı’ ile adı duyulan Monica Lewinsk,yi’ye ait. Cannes’da Yaratıcılık Festivali’nde yaptığı konuşmada gerçekten pek çok kişiye ibretlik bir ders verdi…

Adı Cannes Lions Yaratıcılık Festivali konuşmacı listesi arasında yayınlandığı zaman, pek çok kişi müstehzi bir ifadeyle gülmüştü. Monica Lewinski dünya reklam sektörüne ne söyleyebilirdi ki? Geçen Pazar gününden beri Cannes’da karşılaştığımız çeşitli milletlerden reklamcıların, medyacıların ve pazarlamacıların benzer düşündüklerine şahit olduk. Netice’de 17 yıl önce Bill Clinton’la Beyaz Saray’da yaşadığı ortaya çıkan seks skandalı yüzünden yıllarca dalga konusu olmuş, erkek muhabbetlerinde adı sık sık geçmiş bir kadındı söz konusu olan…

Daha önce TED Talks konuşmasıyla kamuoyunun önüne ilk kez çıkmış olan Monica Lewinsky, Cannes’daki konuşmasında Kasım 1995’de yaşanan skandal ortaya çıktığı andan itibaren Beyaz Saray’da devlet yetkilileri tarafından nasıl 48 saat sorgulandığını, hayatının nasıl didik didik edildiğini anlattı, toplumsal baskı yüzünden defalarca intiharın eşine geldiğini söyledi. Varlıklı insanlar olan anne ve babasının kendi acılarını unutup, kızlarının intihar etmesini önlemek için nasıl tedbirler aldıklarını anlattı.

Skandalın gerçekleştiği dönemle ilgili olarak “Olayın olduğu tarihte 22 yaşındaydım. Belki bu salondaki insanların içinden de pek çok kişi, hayatının 20’li yıllarında yanlış kişilere ilgi duymuştır… Belki sizlerden birileri de patronuna aşık olmuştur. Ama benim tersime, patronunuz Amerikan Başkanı olmadığı için mesele ayyuka çıkmamıştır” dedi.

Lewinsky skandal sonrası başına gelenleri tarif ederken “İmkânsız bir aşkla ilgili olarak içine düştüğüm o unutulmaz hata, beni siyasi, hukuki ve medyatik olarak benzeri görülmemiş bir girdaba sürükledi… Skandalla ilgili tüm bilgiler size dijital devrim sayesinde ulaştı. O güne kadar kimsenin tanımadığı özel bir figür iken, bir anda dünya çapında aşağılanan birine dönüştüm.”

Önemli reklam networklerinden Ogilvy & Mather grubu için “İlham veren konuşma” oturumunda sunum yapan Lewinsky, yaklaşık 20 yıl önce gerçekleşen utanç verici skandalla ilgili duygularını ortaya koyan, samimi bir performans sergiledi. Kendisini uluslararası düzeyde itibarı sıfırlanmış bir kişi olarak gördüğü için, sunumu boyunca kendisinden “Sıfır Hasta” diye söz etti:

“Oruspu, fahişe, şıllık ve “o kadın” diye damgalandım… Ama kimse o “kadının da bir ruhu olduğunu” ve o ruhun paramparça edildiğini düşünmedi bile… 1998’de her şeyimi kaybettim… İtibarımı, onurumu ve hatta hayatımı… Medya ve internet dünyasında global bir “vurun kahpeye” kampanyası başlatıldı. İnsanlar ve şirketler bu utancı yıllarca kullandılar… Adımın geçtiği 120’den fazla rap şarkısı bestelendi… Olan biten tam anlamıyla siber zorbalıktı. Ama günümüzde bu siber zorbalık ve utanç, çok daha yaygın ve tehlikeli…”

Lewinsky ardından, projektörünü kendisiyle ilgili tekil olaydan, bu tür linç olaylarının ardındaki toplumsal mekanizmaya çevirdi. Markaların ve şirketlerin para kazanmaya ihtiyaçlarının olmasını anladığını, ama, para kazanmak için daha iyi yolların olduğunu söyledi ve devam etti : “Peki utançtan online dünyada nasıl para kazanılıyor? Tıklayarak! Daha fazla utanç, daha fazla tıklama… Daha fazla tıklama, daha fazla utanç… Ne kadar çok tıklanırsa o kadar çok akan milyonlar, milyarlar… Neyi satıyorlar peki? Utancı. Birilerine ızdırap veren utancı… Utancın bir mala, kamusal aşağılanmanın bir sanayiye dönüştüğü bir pazar bu!”

Lewinsky son dönemde online dünyada hayatları darmadağın edilip, intihar eden çeşitli vakaları; sosyal medya hesapları hackanan Jennifer Lawrence ve Caitlyn Jenner gibi ünlülerin özel fotoğraflarının dünya çapında yarattığı çılgınlığı örnek gösterdi.
“Bu utanç bombardımanından doğan acılara son vermenin tek yolunun intihar olduğunu düşündüğüm günler ve haftalar geçirdim. Bugün hala ayaktaysam ebeveynlerim sayesinde ayaktayım. Ne yazık ki, bu yolu deneyen ve hayatını kaybeden çok sayıda insan var. O kurbanların aileleri, çocuklarının çektiği acıları öğrendiklerinde maalesef çoğu kez iş işten geçmiş oluyor…”

Monica Lewinsky tam da bu noktada, dünya reklam ve medya elitlerinin ruhuna girdi, hem de damardan: “ Daha merhametli bir toplum yaratmanın yolu, toplumun değerlerini ve hedeflerini temsil eden markalardan geçer. Markaları insanlar yaratır. Eğer insanlar merhametliyse, markalar da sonunda merhamete dönmek zorundadır… Sizler bir markanın nasıl doğduğunu, nasıl beslenerek büyüdüğünü en iyi bilen insanlarsınız. Bir kişisel markanın nasıl zorluklarla inşa edildiğini sizden daha iyi kimse bilemez. Şu anda yirmi yıla yakın bir süredir, vahşice saldırılan bir kadını dinliyorsunuz. Yok edilmiş bir markayı izliyorsunuz.”

Lewinsky, nihai eylem çağrısına sözü getirdi: “Hepimiz hatalarımızdan öğrenebiliriz. Birbirimize daha merhametli davranabiliriz. Davranışlarımızı değiştirebiliriz. Teknolojiyle aramıza mesafe koyarak, daha merhametli bir toplumu birlikte yaratabiliriz. Kamusal utanca sağlanan desteği birlikte durdurabiliriz. Sizler, kültürümüzü ve insanlığımızı ileri götürecek yaratıcı motorlarsınız. Online utancın durdurulmasında bana yardım eder misiniz?” diye sözlerine son verdi.

Lewinsky sözlerini tamamlayınca salon büyülenmiş gibi ayağa kalktı. Dakikalarca alkışlayarak, 17 yıl boyunca ızdırap çekmiş bu ruha küresel itibarını iade etti. Cannes Lions yönetiminin ve Ogilvy & Mother grubunun konuşmacı seçiminin ne kadar doğru olduğu anlaşıldı. Hem dünyaca ünlü biri seçilmişti, hem ilham verici bir performans yaratılmış, hem de herkeste sürpriz etkisi yaratılmıştı…
Monica Lewinsky sahneden ayrılmadan kürsüye gelen ve sadece bir dakikalık bir anons konuşması yapan Ogilvy & Mather’ın baş yaratıcı yönetmeni Tham Khai Meng, online utancın durdurulması için başlattıkları global kampanyayı duyurdu ve bu kampanya için kurdukları www.upstandr.com adlı sitenin dünyada yayılması için salondan destek istedi.

Bir taşla bir kaç kuş birden vurulmuştu!

Kaynak:Radikal/ NECATİ ÖZKAN

Etiketler: » » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?