logo


Modanın karanlık yüzü: Anoreksi

modaFransız parlamentosu anoreksiyi tartışıyor ama moda dünyası aşırı zayıf mankenleri vitrine çıkarmaktan asla vazgeçmiyor…

Fransa özellikle moda ve lüksle bütünleşmiş bir ülke. Paris moda haftası en önemli modacılar için bile çok büyük bir sınav haline gelmiş durumda. Tüm o şaşaayı, gösterişli kıyafetleri bir yana bırakırsak modanın bir de karanlık yüzü var: Hastalık derecesinde ince kadınların metalaştırılarak çekici gösterilmesi.

Bugünlerde Fransa aşırı ince kadınların defilelerde yer almasını düzenleyecek bir yasa tasarısı hazırlıyor. Hazırlanacak yasaya göre podyuma çıkacak mankenlerin belli bir kilonun üstünde olması gerekecek.

Anoreksi (anoreksiya nervosa) veya diğer bir adıyla kronik iştahsızlıkla savaşmak için hazırlanmaya başlayan yasa kabul edilirse modellik ajansları, modelleri vücut kitle endeksini ölçerek ve uygun bulunan endekslere göre işe alınacaklar. Eğer belirlenen ölçülerin altında modelleri çalıştıran ajanslar olduğu tespit edilirse bu ajanslara para cezası hatta hapis cezası bile verilebilecek.

Moda endüstrisinin yarattığı 0 beden model anlayışı özellikle genç kızların kendi bedenlerini sorunlu olarak görmelerine ve kilo vermeyi hastalık derecesine getirmelerine sebep oluyor. Anoreksi ölümcül bir hastalık haline geldiğinde ise kurtuluşu oldukça zor. Yaş ve boya uyumsuz kilo, kilo almaktan korkup, yemek yememek, kemiklerde zayıflama ve çabuk kırılma, büyümede gerilik ve kalp ritminde düzensizliğe sebep olabiliyor.

Etiketler: » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+4 = ?