logo


05 Ocak 2014

MİT devreye girdi,Bünyamin Aygün serbest bırakıldı!

-Suriye’de kaçırılan gazeteci Bünyamin Aygün MİT tarafından Türkiye’ye getiriliyor.

Suriye’de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün Türkiye’ye getiriliyor.Son günlerde bölgedeki gruplar arasındaki güç dengesi değişiminden sonra, 40 gün önce görev için gittiği Suriye’de kaçırılan Aygün’ün kurtarılması için MİT devreye girdi. MİT’in Dış Operasyonlar Başkanlığına bağlı 8 kişilik bir tim, bugün sınırdan 20 kilometre içeri geçerek Bünyamin Aygün’ü teslim aldı. Aygün ve beraberindeki timin, kısa süre sonra Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapması bekleniyor.

26 KASIM’DAN BERİ KAYIPTI

Milliyet muhabiri Aygün, haber amacıyla 26 Kasım’da Hatay Yayladağı’ndan Suriye’ye, Selkin köyüne geçmişti. Aygün aynı gün gazetesini arayarak bir muhalif komutanın kendisiyle görüşmek istediği bilgisini vermiş ancak bu konuşmadan sonra kendisinden haber alınamamıştı.

GAZETECİ ARKADAŞLARI EYLEM YAPTI

Gazeteciler ve basın meslek örgütleri bugün,  Suriye’de kaçırılan ve 38 gündür kendisinden haber alınamayan Milliyet muhabiri Bünyamin Aygün Galatasaray Lisesi’nin önünde bir yürüyüş düzenleyerek serbest bırakılmasını istedi.

meslektaslari-bunyamin-aygun-icin-yurudu-1391035-465x309

Eylemde, “Bünyamin Aygün serbest bırakılsın” çağrısı yapıldı. Aygün’ün meslektaşları ve basın meslek örgütleri tarafından oluşturulan “Bünyamin Aygün’e Özgürlük İnisiyatifi” adıyla yapılan eylemde tüm yetkililere Bünyamin Aygün’ün serbest bırakılması için daha fazla çaba harcamaları çağrısında  bulunuldu.

BÜNYAMİN AYGÜN KİMDİR?

Bünyamin Aygün  Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde dünyaya gelen Bünyamin Aygün, fotoğrafçılığa Trabzon’da başladı. Gazeteciliğe ilk adımını 1987 yılında yerel bir gazetede muhabir olarak attı. Sırasıyla Günaydın, Hürriyet, Türkiye gibi gazetelerin çeşitli illerde bölge muhabirliğini yaptı. Ardından İhlas Haber Ajansı (İHA), Hürriyet Haber Ajansı (HHA) ve Doğan Haber Ajansı (DHA) gibi ajanslarda muhabirlik yaptı. DHA muhabiriyken ABD’nin Irak operasyonunda, sınırda iki buçuk ay haberci olarak görev aldı. 2003 yılında Milliyet gazetesinde foto muhabirliğine başladı.

Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Bünyamin Aygün’ün ”Kül’ adında bir kitabı var. Bünyamin Aygün’ün Kül adlı kitabında hiç bilinmeyen öyküsüyle “Uzungeçit Karakol Baskını” anlatılıyor.


Share