logo


Mısır, Türk Büyükelçiden ülkeyi terk etmesini istedi!

misir-turkiye-640x360Mısır’da Mursi yönetimine yapılan darbenin ardından Ankara ile Kahire arasında başlayan gerilim yeni bir boyuta ulaştı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürdüklerini ve Türk Büyükelçiden de ülkeyi terk etmesini istediklerini bildirdi. Ayrıca Mısır’ın Ankara Büyükelçisinin de geri çağrıldığı belirtildi.
Mısır, Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’yı “istenmeyen kişi” (persona non grata) ilan etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Botsalı’dan ülkeyi terk etmesini istedi. Türkiye’yle diplomatik ilişkilerin derecesini düşürme kararı alan Mısır ayrıca Ankara Büyükelçisi’ni de geri çağırdı.
Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bedr Abdelatti, bugün yaptığı açıklamada ayrıca Ankara’yı Mısır’da istikrarsızlığı yaymak isteyen örgütlere destek vermekle suçladı. Söz konusu örgüt ile ilgili isim verilmezken, açıklamada Müslüman Kardeşler ve devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi kastedildiği ifade ediliyor.
Abdelatti açıklamasında, Türkiye’nin “Mısır’ın çıkarlarına karşı halkın görüşünü etkilemeye çalıştığını ve ülkede istikrarsızlık oluşturmaya çalışan grupların görüşmesine destek verdiğini” iddia etti.
Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Mısır’da yaşanan askeri darbeden sonra 16 Ağustos’ta istişarelerde bulunmak üzere Kahire’den İstanbul’a gelmişti. İstişarelerini tamamlayan Botsalı 5 Eylül’de Kahire’ye dönmüştü.

BÜYÜKELÇİ’NİN EVİNİN ÖNÜNDE EYLEM
Türkiye’nin son dönemde Mısır’da yaşanan siyasi olaylarda aldığı tavrı protesto eden bir grup Mısırlı, geçtiğimiz günlerde Botsalı’nın Giza’daki konutu önünde gösteri düzenlemişti.
Göstericiler, “Mısır halkı Türk büyükelçisi’nin gönderilmesini istiyor” ve “Türkiye’nin, Mısır’ın içişlerine karışmasını istemiyoruz” yazılı pankartlarla eylem yapmıştı.
Mısır’ın bu kararına ilk tepki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den geldi. Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gül, “Mısır’da olağanüstü bir durum var. Umarım Mısır’la ilişkiler rayına oturur” dedi.

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+1 = ?