logo


Miraç’a çıkmaktan kendinizi mahrum etmeyin

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ‘İnsan hayata bir kez gelir. O bir kez hayatta, asla kendinizi bu büyük nimetten, günde 5 defa Rabbinizle konuşmaktan, onun huzuruna Miraç’a çıkmaktan kendinizi mahrum etmeyiniz’ dedi.

Ankara’da, Miraç Kandili dolayısıyla Ahmet Hamdi Akseki, Hacı Bayram-ı Veli ve Kocatepe camilerinin de arasında bulunduğu birçok camide mkonutlit okundu, dualar edildi. 

Ahmet Hamdi Akseki Camisi’ndeki programa katılan Görmez, Miraç’ın müminlere değerler kazandıran bir okul olduğunu söyledi.

Allah’ın, Miraç’la insana ‘yücelme ve yükselmenin’ yolunu gösterdiğini ifade eden Görmez, insanların, maddi unsurlarla değil, ahlakla faziletle adaletle mankonuti değerlerle yükselebileceğini kaydetti.

Miraç’ın üç büyük hediyesinin bulunduğunu dile getiren Görmez, bunlardan birincisinin namaz, ikincisinin ‘Bakara Suresi’nin son ayetleri’, üçüncüsünün ise ‘iman eden müminlerin cennete gideceği’ olduğunu bildirdi.

Camideki çocuklara ve aileler seslenen Görmez, ‘İnsan hayata bir kez gelir. O bir kez hayatta, asla kendinizi bu büyük nimetten, günde 5 defa Rabbinizle konuşmaktan, onun huzuruna Miraç’a çıkmaktan kendinizi mahrum etmeyiniz. Ey anneler babalar, yavrularınızı günde 5 defa Rabbimizin huzuruna varmaktan, peygamber gibi Miraç’a çıkmaktan mahrum bırakmayınız. Namaz müminin Miracıdır. Namaz sizi bütün kötülüklerden alıkoyar’ dedi.

‘Kardeşliğimizi daim etsin’

‘İslam dünyasında bütün müminler Miraç’larından düştüler, yüce Rabbimiz yeniden onları Miraç’a çıkarsın’ diyen Görmez, şöyle dua etti:

‘Yüreklerimizde ve hanelerimizde Miraç’ın kandilleri daima yansın. Yüce Rabbimiz, kendisine iman eden mümin kulların kalpleri arasındaki rabıtayı güçlendirsin. Milletimizin, memleketimizin en büyük zenginliği olan farklılıklarımızı fitneye dönüştürmekten bizleri muhafaza etsin. Zenginliğimiz olan kardeşliğimizi daim etsin. Birkaç gün önce yeryüzünün yüzlerce metre altında, kendi çocuklarının rızkını temin etmek için çalışan ve Soma’da vefat eden kardeşlerimize rahmet eylesin. Onları cennetinde şehit kullarıyla birlikte haşreylesin. Yine Bosna’da sel felaketinde hayatlarını kaybeden kardeşlerimize rahmet eylesin.’

Görmez, camideki vatandaşlardan konute gittiklerinde Kuran-ı Kerim’i ve tefsirini okumalarını istedi.

Ahmet Hamdi Akseki Camisi’ndeki mkonutlide Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katıldığı görüldü.

Muhabir: Mehmet Tosun

Etiketler: » » » »

Share