logo


Mikrodalga kullanırken asla bunları yapmayın!

mikrdalga-

Pratik yemek hazırlamanın vazgeçilmezlerinden olan mikrodalga fırınların aslında sandığınız kadar masum olmadığını biliyor musunuz? İşte mikrodalga fırınlarını kullanırken asla yapmamanız gerekenler.

Yemeklerinizi asla plastik kaplar içerisinde mikrodalgada ısıtmayın. Plastiklerin pek çoğu BPA gibi kimyasallar içerdiği için ısındığında tüm kimyasallar yemeğine geçiyor.

Strafor kaplar da kimyasalları yemeğe geçiren diğer kullanma kapları. Yemeklerinizi mikrodalgada ısıtmanın en sağlıklı yolu cam tabaklarda ve üzerini örterek ısıtmak.

Sütleri pratik olsun diye mikrodalgada ısıtıyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizde fayda var. Çünkü mikrodalga, özellikle anne sütündeki bağışıklığı destekleyen proteinleri yok ediyor.

Dondurulmuş etleri mikrodalgada çözenlerdenseniz dikkat! Mikrodalgada ısının yayılmasıyla birlikte çözülme sırasında etlerde bakteriler meydana geliyor. Bu sebeple donmuş etleri buzluktan çıkardıktan sonra, bir geceden önce buzdolabının içine yerleştirerek kendiliğinden çözülmesini sağlamak olacak.

Mikrodalgada cam ya da seramik içinde su ısıtmayın. Mikrodalga içerisinde ısıttığınız su, kapağı açtığınızda taşarak etrafa fışkıracaktır.

Mikrodalgada ısıtılmaması gereken en önemli besin yumurta. Kabuğu soyulmadan koyulan yumurta içerisinde çok fazla buhar oluşarak kabukların patlamasına neden oluyor.

Kaynak:Sözcü/Şıkhayat

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+6 = ?