logo


19 Ekim 2016

Mide Yanmasına İyi Gelebilecek Çözüm Önerileri

mide-yanmasi

Mide yanması ile ilgili birçok konuda sizlere fayda sağlayabilecek olan çözüm önerilerini sunmak istiyoruz. Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen ve ciddi sıkıntılar yaşamanıza sebep olabilecek olan mide yanması, önüne geçilmediği takdirde birçok sorunu da beraberinde getirebilmektedir. Sizlere bu anlamda yardımcı olabilecek ve fayda sağlayabilecek nitelikteki bilgileri aktarmak istiyoruz.

Öncelikli olarak mide yanmasının ortaya çıkmasını hangi durumlar sağlar bunlardan bahsedelim. Midede bir problem olduğunu gösteren bu sağlık sorunu genellikle aşırı alkol tüketimi, ülser ve aşırı yemek yemek sonucunda meydana gelebilmektedir. Sadece bunlarla kalmayıp bakteri enfeksiyonu sonucunda da meydana çıkabilecek olan bu tür rahatsızlıklar sizleri bir çok aktiviteden geri koyabilmektedir. Mide yanmasını iyileştirmek adına ilaç tüketimi önerilmektedir. Ancak bu ilaçlar ise tamamen doktor kontrolü altında alınmalıdır. İlaç tüketimine başlamadan bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen bireyler için ise önerecek olduğunuz çeşitli doğal ve bitkisel yöntemlerin de yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Mide Yanmasına Neler İyi Gelir?

Mide yanması, yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli sebeplerden doğabilmektedir. Bu yüzden uygulanacak olan tedavi şekli başlangıca oranla değişkenlik göstermemektedir. Mide yanmasına iyi gelen içecekler arasında en önemlileri olarak görülen; zencefil ve kekik çayı muhakkak tüketilmelidir. Hazırlamış olduğunuz bu çay normaline oranla daha fazla acı gelir ise buna ekstradan bir kaşık bal ilave ederek tatlandırma işlemini yapabilirsiniz.

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler: Mide yanmasını sadece içecek değil yiyeceklerin de dindirmesi söz konusudur. Bal ve muz bu alanda son derece etkili ve sizlerin mide yanması sorununu kısa sürede dindirebilecek olan temel yiyeceklerdir.

Sadece besin ya da alkol tüketimi ile ortaya çıkmayan mide yanması bazen ise gaz nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda ise yapılması gereken sırtınız tamamen dik olacak bir şekilde oturmak ve elinizin yardımı ile midenize dairesel hareketler çizerek rahatlatmak olacaktır. Ekstra uygulama yapmak isteyenler ise belli aralıklarla hafif tempoda yürüyüş yapabilirler.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+2 = ?