logo


10 Şubat 2017

Mide Bulantısı Neden Meydana Gelir

Amerikan kozmopolitleri buna ikna olmuş görünüyor, ancak Başkan Donald Trump’in seçimi egemenliğini bozdu, ana siyasi rakibi entelektüel olarak ciddi değil. Aksine, sadece bağnaz, troglodytic – “deplasman” Bu teoride, muhafazakârlık telleriyle birlikte “Trumpizm” bir fikir değil, tarihin yanlış tarafındaki kişilerin moral bozuşudur.
Belki, belki değil. Fakat en azından Trump’un yükselişi sosyal liberalizmin temel prensiplerine karşı bir isyan. Sağ kanat popülizm, seçkin ve liberal kültürün içeriği ve aynı zamanda kibirlenmesi konusunda bir tür mide bulantısıdır. Ve bu bulantıların çoğunun temelde haklı çıktığını düşünüyorum.
Kampus siyasetiyle başlayalım. Öğrenci, muhalif görüşe kapılmaktan aciz hale geldi. Kınanmış kampüs konuşmacılar – Christine Lagarde, Madeline Albright, Ayaan Hirsi Ali, Ray Kelly, vb. – birçoğu liberaller, herkes tarafından biliniyor. Onların saplantıları “emperyalizm”, “kapitalizm”, “ataerkillik” için destek içerir. Özellikle Ivies ve küçük liberal sanat kolejlerindeki açık sözlü politik muhafazakârlar nesli tükenmekte. Belki de nesli tükenmiştir.
Ve tüm bu inançları için, öğrencinin solu cesaretten yoksun. Güvenli alanlar için talepler, bir pazar yeri yerine bir “ev” için anlaşmazlıklara saygıyı göstermezler. Onlar çocukça. Tartışmak ya da tartışmak istemediklerini gösterirler. Yani başkalarından öğrenmek istemiyorlar. Sadece yönetmek istiyorlar; Sadece kampüslerini değil, aynı zamanda saygısızlık eden bir ülke. Dindar Hıristiyanlara ve düşük sınıflı beyazlara sık sık halkın bağnazlığı saygılıdır ve bu kampüsler “çeşitliliği” “mükemmellik” ile eşleştirmektedir. İnanç, korkaklık ve kınama kokteyli, Amerikan kamu yaşamını zehirlemeye mahkûmdur.
Tahmin edebileceğim kadarıyla, merkez sağdan çoğu göçle ilgili ortak liberal inançlardan daha da korkmuş durumda. Birçok liberal elitin göçle ilgili herhangi bir kısıtlamanın haklı olduğuna inanıp inanmadığı belli değil. Barack Obama’nın yetişkinlere dokunulmazlık yasası gereği bir sabıka kaydı bulunmuyor.
Bu son nokta, pek çok liberalin göçmenlik yasalarını diğer yasalarla ilgili olarak konuşmaya iten ateşli reddetme ile ilgilidir. Sınırları yasadışı olarak “belgesiz göçmenleri” öldüren yetişkinleri çağırmak – onların statüsü bürokratik bir hatanın sonucu gibi – öfkeli. Yasadışı göçmenler buraya gelmek için kanunları çiğnedi. Bir toplumun yasalarını çiğnemiş herkes gibi cezalandırılmaları gerekir. Midebulantisinaneiyigelir.xyz de konuyu netliğe kazandırmaktadır.
Yasadışı olarak göç etmenin birçok nedeni var. Bu tür durumlarda hoşnutluk ve merhamet haklı. Fakat bu gibi cömertlik, olağan yollarla kanunda kodlanmalıdır. Göç davasında, yasalar zorla uygulanmadıysa birçok liberal mutlu olacaktı. Birçoğu, yetkilileri federal göçmenlik görevlileri ile işbirliği yapmayan “kutsal şehirler” in yanı sıra Göçmenlik ve Gümrük Muhafazası da Kaçak Köle Yasasına direndi.
Daha genel olarak, birçok liberal, sanki milyonlarca göçmen kabul etmek, bir ülkenin yapması gereken basit ve açıkçası ahlaklı bir şeymiş gibi konuşuyor. Kesinlikle eski değil, belki de ikincisi değil. Ulusal bir birlik ve güven. Birlik, önce vatandaşlık birliği, ve asimilasyon, bir sivil ve ulusal kimlik, kültür ve dili başka biri için ticaret anlamına gelir. Bu zaman ve kaynakları gerektirir. Yeni vatandaşları, liderlerimizin ilk endişesi olan doğru vatandaşlara alıştırmak da zor. Herkes (siz de dahil olmak üzere, Yalie) ailesine ve arkadaşlarına yabancılardan daha çok güvenir. Aynı ilke bir ülkenin vatandaşlarına doğal olarak uzanır. Ancak birçok liberal siyasetçi, göçü kısıtlamak isteyenler, sadece nativistler tarafından bağışlanmış gibi konuşuyor. Yurtseverlik yükümlülüğü olan kendi vatandaşlarının, yabancılarla yaptıkları görüşten, hassasiyetlerinden ve kültürlerinden daha az endişe duyuyorlar. Mide yanması ile ilgili detayları da inceleyebilirsiniz.
Artık, Batı sağındaki popülizmin, diğer ülkelerdeki seçkinlerle kendi ülkelerinin ortak halkından ziyade ortaklaşa sahip olmayı ve sahip olmak isteyen elitlere karşı bir tepki olduğu ortak bir bilgidir. Bu halkçılık, çirkin şekillerde kendini gösterir: canavarlar ve bayanlar seçimi, ticaretle ilgili kısıtlamalar ve hassas grupların şüphesi. Ne utanç verici, çünkü liberal seçkinlerin istediği şey – serbest ticaret, sağlam, uluslararası bir insan hakları dili, demokratik çoğulculuk – önemlidir. Avukatlar, politikaların yardımcı olmaya niyetlenmesi gereken kitlelere karşı hor gördükleri takdirde bu tür politikalar için daha iyi olurdu. Bu arada, siyasi bulantı doğru tepki. Seçkinler, vatandaşlarını değil, vatandaş değil, konular olarak görürlerse, seçkinler ne güç ne de saygıdan yararlanırlar.

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+3 = ?