logo

04 Kasım 2015

MHP TBMM Başkanvekilliği görevini HDP’ye kaptırdı

bahceli

1 Kasım seçimlerinde en büyük yarayı alan MHP bir şok da TBMM Başkanvekilliği koltuğunda yaşadı. MHP, koltuğunu HDP’ye kaptırdı.

1 Kasım seçimlerinin sonuçlarına AKP’ye 2, CHP ve HDP’ye birer Meclis Başkanvekilliği düşerken, MHP’nin bu dönemde Meclis Başkanvekili olmayacağı belirtildi. Böylece Devlet Bahçeli, Selahattin Demirtaş’a bir koltuk daha kaptırmış oldu.

Milletvekillerinin 17 Kasım Salı günü yemin etmesiyle başlayacak olan 26. Dönem Parlamentosu’nun ardından, 23 Kasım günü de TBMM Başkanı seçimi ve Başkanlık Divanı olumuşunun yapılması öngörülüyor.

meclis

OTURMA DÜZENİNE BİLE YANSIYACAK

1 Kasım seçim sonuçları, Meclis’te yine 4 partili bir yapı oluşturdu. CHP, anamuhalefet partisi olma durumunu korurken, HDP üçüncü, MHP ise dördüncü parti oldu. Bu durum, Başkanlık Divanı ve komisyonlardaki üye dağılımından Genel Kurul’daki oturma düzenine kadar yansıyacak.

AKP 2, CHP VE HDP’YE 1 BAŞKANVEKİLLİĞİ DÜŞÜYOR

TBMM Başkanlık Divanı’nda Ak Parti’ye iki, CHP ve HDP’ye birer Meclis Başkanvekilliği düşecek. MHP’nin bu dönem Meclis Başkanvekili olmayacak. Başkanlık Divanı’nın kaç kişiden oluşacağının belirlenmesinin ardından, idare amiri ve katip üye dağılımı da yapılacak. Başkanlık Divanı için siyasi partiler, temsilleri oranında Başkanlık Divanı üyesi belirleyerek Başkanlığa bildirecek. Partilerin belirlediği bu adaylar, daha sonra Genel Kurul’un onayına sunulacak.

Komisyonlarda partilere düşen üye sayısı da Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı’nca belirlenerek gruplara bildirilecek. Grupların, komisyon üyelikleri için belirledikleri isimlerin Genel Kurul’da okunmasıyla Meclis yasama çalışmalarına başlayabilecek.

Kaynak: Haber7

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?