logo


Meteorolojiden kar yağışı uyarısı

2019 yılının ilk haftasonunda hava durumu nasıl olacak vatandaşlar merak ediyor. Uzun süredir soğuk ve yağışlı olan havaların etkisinde olan Türkiye’de, dün gece saatlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışı tüm yurdu sardı. Meteoroloji’nin tahminlerine göre gelecek hafta çarşamba gününe kadar sürmesi bekleniyor. İşte İstanbul, Ankara ve İzmir hava durumu…

Meteoroloji tarafından açıklanan son hava durumu tahminlerine göre; Balkanlar’dan giriş yapan soğuk ve karlı hava önce Trakya’yı ve Marmara Bölgesi’nin yüksek kesimlerini etkiledi. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli kar yağışına teslim olurken İstanbul’un batı ilçelerinde de kar başladı. Meteoroloji tahminlerine göre yurda giriş yapan kar yağışının uzun süre etkisini sürdürmesi bekleniyor.

İSTANBUL’DA 6 GÜN BOYUNCA KAR BEKLENİYOR!

İstanbul’da beklenen kar yağışı dün gece etkisini tam olarak göstermese de günün ilerleyen saatlerinde etkisini artırması bekleniyor. Meteoroloji’nin yayınladığı haftalık hava durumu haritasına göre tüm yurt günlerce kara teslim olacak.

GÜNLERCE YURDU TERK ETMEYECEK

Meteoroloji’nin tahmin haritalarına göre karlı hava dalgası günlerce etkisini kaybetmeyecek. Kar yağışının en etkili olacağı dönemin 6-9 Ocak tarihleri arasında olması bekleniyor.

SICAKLIKLAR DÜŞECEK FIRTINAYA DİKKAT!

Hava sıcaklıklarının ülkenin kuzeybatı kesimlerinde 2 ila 6 derece azalacağı, tahmin ediliyor. İç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında, doğu kesimlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun batısında çok kuvvetli ve fırtına (60-90 km/sa) şeklinde eseceği beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi gibi) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İZMİR BİLE DONACAK!

İzmir’de hava sıcaklıkları adım adım düşecek ve ilerleyen günlerde 0 dereceye kadar inecek. Gelecek hafta başında İzmir’de karla karışık yağmurun kendini göstermesi bekleniyor.

Kaynak:Sözcü


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+8 = ?