logo


Mesut Barzani’den Çarpıcı Açıklama!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, “Kerkük’ün savunması için peşmerge olmaya ve elime silah almaya hazırım” dedi.

barzani1

Barzani, 12 Haziran’dan beri peşmergenin kontrolünde olan Kerkük kentine geldi. Barzani, siyasi parti temsilcileriyle yapacağı toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Kerkük halkına teröristlere karşı verdiği mücadeleden dolayı teşekkür ettiğini belirterek, “Şunu bütün samimiyetimle söylüyorum: Kerkük’ün savunması için peşmerge olmaya ve elime silah almaya hazırım” diye konuştu.

“Kerkük için artık kötü günler geride kalmıştır” diyen Barzani, şunları söyledi:

“Bu şehir halkı çok zor günlerden geçti. Teröristlere hedef oldu. Kerkük’ün geleceğinin, bugünden çok daha iyi olacağı açıkça ortadadır. Kerkük’ü huzurlu ve güzel günler bekliyor. Kerkük, Kürdistan bölgesi sınırlarına geri döndüğünde, Kürtlerin ne kadar cömert ve dürüst olduklarını herkes görecek.”

Barzani, açıklamasının ardından arasında Kerkük İl Meclisi Başkanı Hasan Turan ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi’nin de olduğu siyasi parti temsilcileri ve Kerkük İl Meclisi Kürt grubu üyeleriyle toplantıya geçti. Barzani’nin, Kerkük’ü, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına karşı koruyan peşmergeleri de ziyaret etmesi bekleniyor.

İLK ZİYARETİ

Kerkük, Kürtler’in kontrolüne geçtikten sonra ilk kez Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani tarafından ziyaret edildi.

IŞİD militanlarının iki hafta önce Kerkük’e saldırısı sonrası Irak ordusuna bağlı askerler silahlarını bırakarak, kenti terk etmişti. Bu gelişme üzerine Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin silahlı gücü peşmergeler, Kerkük’e girerek kontrolü ele geçirmişti.

Kerkük’te zaman zaman IŞİD militanları ile peşmerge arasında çatışmalar yaşanıyor.

Etiketler: » » » »

Share