logo


Merkez Bankası Beklentileri USD/JPY Paritesinde Belirleyici Durumda

piyasa

Bu hafta içerisinde Japon Merkez Bankası (BOJ) ve ABD Merkez Bankası Fed’in para kurulu toplantılarını gerçekleştirmesi planlanırken, gözler USD/JPY paritesi üzerinde olacaktır. Bu süreçte Fed’in faiz politikasında değişiklik yapmayarak devam ettirmesi beklenirken, Eylül ayı toplantısında faiz artırımına dair bir ipucu, piyasaların bu olasılığı fiyatlamaya başlamasına neden olabilir. Diğer taraftan Japon Merkez Bankası’nın ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve enflasyonu düze çıkarmak amacı ile varlık alım programını artırması beklenmektedir. Japon kaynaklarına göre, mali ve para politikalarının birlikte kullanılması ve Japon Merkez Bankasının parasal gevşeme programı çerçevesinden faiz indirimi veya genişleme ile kendi üzerine düşeni yapacağı düşünülmektedir.

Fed’in iki günlük toplantının ardından para politikasında sabit duruşunu devam ettirmesi beklenmektedir. Çarşamba günü gerçekleşecek açıklamanın tonu, yılın geri kalanında uygulanacak para politikası çerçevesinde dikkatle değerlendirilecektir. Genel görünümün verilerdeki güçlenmeye bağlı olarak pozitif yönlü olması beklenirken, son dönemde ikinci çeyrek büyüme verisinin %2,7 civarında olacağı ön görülerinin ve Brexit belirsizliği nedeniyle piyasalarda oluşan aşağı yönlü risklerde toparlanmanın bu beklentiyi destekleyeceği düşünülmektedir. Fakat bu faktörlerin politika yapıcıların görüşünü değiştireceği veya tersi olarak kendi görüşlerini destekleyeceği konusu net değildir.

Yellen ve diğerleri, şahin üyelerde dahil olmak üzere, dikkatli bir tutum izlenmesi ve şu anda bir değişiklik yapılmaması konusunda güçlü bir duruş sergilemektedir. Yine de iyileşmede bazı yavaşlamaların not edildiği Haziran ayı açıklamasına karşın iş gücü piyasasındaki gelişmeler beklenenden daha şahin bir açıklama yapılmasını sağlayabilir. Fed artan enflasyonist baskıların rahatlığı ile daha fazla bilgi sunabilir. Ayrıca Brexit kararına yönelik özel bir atıf yapılmasını beklemesek de Fed’in izlemekte olduğu potansiyel aşağı yönlü etkiler, küresel ekonomik ve finansal gelişmeler doğrultusunda, ekonomik terimlerle ifade edilebilir.

Nikkei gazetesi kendi kaynaklarına dayanarak, Japonya’da teşvik paketi 6 trilyon yen harcanması planıyla iki katına çıktığını belirtmiştir. Ayrıca Nikkei gazetesinin web sitesinde de yayınlanan haberde Japon hükümetinin, Japon şirketlerininki de dahil olmak üzere deniz aşırı yatırımlar için 1,88 milyar Dolar değerinde yerel bankalara fonlama sağlayacağı belirtilmektedir.

Bu süre içerisinde normalleşme sürecine ara veren Fed ve ekonomiyi canlandırmak için ek önlemler almaya hazırlanan  Japon Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz oranı farkı USD/JPY paritesini yukarı yönlü itecek şekilde açılmaya devam edebilir.

piyasa-1USD/JPY paritesi görünüşe göre 105 seviyeleri civarında denge yakalayacak gibi durmaktadır. Kur oranı, güvenli liman özelliği ile güçlenen Yen ile birlikte düşüş kaydetmiş, Şubat ayında görülen en yüksek seviye olan 120’den Haziran ayında Brexit oylamasını takiben görülen 100 dip seviyesine gerilemiştir. Japon Merkez Bankası tarafından atılacak güçlü adımalar, düşük seviyelerdeki Japon Yeni’nin yukarı yönlü ivme yakalamasını sağlayabilir, böylelikle Japonya’da enflasyon oranı yükselebilir.

Etiketler: »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?