logo


04 Nisan 2015

Mehmet Selim Kiraz’ın bedeninden kaç kurşun çıkarıldı?

savcılıkİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şehit edilen Mehmet Selim Kiraz’ın ön muayene raporuna ilişkin bazı basın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Bazı yazılı basın organlarında 5 değil 10 kurşun yarası olduğu, polislere gelen talimat üzerine bilinçsizce operasyona başlandığı, polislerin bomba patlattıktan sonra, teröristlerin silahla karşılık verdiği ve buna benzer gerçek dışı yayınlar yapılarak kamuoyunun zihninin karıştırılmaya çalışıldığı öğrenilmiştir” denildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu imzalı basın açıklamasında, “İlk basın açıklamamızda görüşmeler devam etmekteyken, teröristlerin silahla ilk atışlarından sonra güvenlik güçlerinin müdahalede bulunduğu otopsi raporunda belirtildiği üzere Cumhuriyet Savcımızın kafasına bitişik atış olarak ateş edilmesi sonucu şehit edildiği belirtilmiştir. Buna rağmen bazı yazılı basın organlarında 5 değil 10 kurşun yarası olduğu, polislere gelen talimat üzerine bilinçsizce operasyona başlandığı polislerin bomba patlattıktan sonra, teröristlerin silahla karşılık verdiği ve buna benzer gerçek dışı yayınlar yapılarak kamuoyunun zihninin karıştırılmaya çalışıldığı öğrenilmiştir” denildi.

Açıklamada, soruşturma için 2 Nisan 2015 tarihinde Sulh Ceza Hakimliği’nden gizlilik kararı alındığı hatırlatılarak, soruşturma dosyasında bulunan hastane epikriz raporunun yayınlanarak soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğinin öğrenildiği kaydedildi.

“PEŞPEŞE SİLAH SESLERİ ÜZERİNE OPERASYON BAŞLADI”

Yapılan açıklamada, “Yürütülen soruşturma kapsamında tespit edilen bilgi ve görüntülere göre, 31 Mart 2015 tarihinde teröristlerle irtibatı sağlayan emniyet görevlilerinin görüşmeleri devam etmekte iken içeriden ilk başta peş peşe 2 el, akabinde 16 saniye sonra peş peşe 3 el silah sesi gelmesi üzerine operasyon ekibinin hemen müdahaleye başladığı, operasyon ekibinde Özel Harekât ve Terör Şube Timlerinin ortaklaşa hareket ettiği” ifadelerine yer verildi.

“HABERLER MAKSATLI VE GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

1 Nisan 2015 tarihli Adli Tıp Raporuna değinilen açıklamada, “Cumhuriyet Savcımızın vücudunda 5 adet ateşli silah mermi giriş deliği olduğu 3 adet ise ateşli silah mermi sıyrığının bulunduğu, vücuttan 2 adet 7.65 mm çaplı çekirdek çıkartıldığı atışlardan bir tanesinin kafaya bitişik şekilde yapıldığı, bu haliyle yapılan haberlerin gerçeği

yansıtmadığı, maksatlı olduğu, soruşturma belgelerinin yayınlanmasının suç teşkil edeceği bu konuda yayın yapanlar hakkında soruşturmanın gizliliği ihlal suçundan soruşturma yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma için Cumhuriyet Savcısının görevlendirildiğine dikkat çekilen açıklamada, soruşturmanın etkin ve hızlı bir şekilde sürdürüldüğü vurgulandı.

Etiketler: » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

4+9 = ?