logo


Mehmet Sedef’in son durumu! By-pass…

mehmet sedefMedical Park Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer, futbolculardan Mehmet Sedef’ın sağlığının iyiye gittiğini belirterek 26 yaşındaki oyuncunun by-pass olmasını gerektirecek bir durumun olmadığını söyledi.

Medical Park Antalyasporlu futbolcu Mehmet Sedef’in kalp damarlarındaki pıhtılaşmanın, yapılan ikinci anjiyonun ardından büyük oranda giderildiği, sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
Medicana Konya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Soylu, hastanede düzenlediği basın toplantısında, Antalyaspor camiasına ve Sedef’in ailesine geçmiş olsun dileğinde bulundu.
Sedef’in kalp krizi teşhisiyle hastaneye yatırıldığını vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:
“İlk bulgular, çok ciddi kalp krizini düşündürmüyordu, ancak kalp krizi ile uyumlu bulgular vardı. Derhal anjiyosunu yaptık. Kalbin çok önemli damarında pıhtılaşma olduğunu gördük. Damarda akım tamamen kesilmemişti, fakat aynı damarın aşağısında akım kesilmişti. Arkadaşlarımızla birlikte durumu değerlendirdik. Normalde acil by-pass gerektirecek durumlardan biridir, fakat Mehmet’in yaşının genç olması nedeniyle başka bir seçeneği denedik. Yoğun pıhtı eritici tedaviye başladık ve 1 saat kadar önce kontrol anjiyosunu yaptık. Dünkü pıhtının önemli oranda dağılmış olduğunu, akımın düzeldiğini, damarın ucundaki tıkanıklığın kaybolmuş olduğunu gördük. Hastamız tedaviden ciddi şekilde fayda görmüş vaziyette.”
Soylu, Sedef’in kalbinde herhangi bir hasarın görülmediğini, şu an itibarıyla durumunun çok iyi olduğunu, uygulanan tedavilerin ardından rahatladığını dile getirdi.
Basın mensuplarının, “Sedef’in rahatsızlığı futbol oynamasıyla ilgili bir sıkıntı oluşturacak mı?” sorusu üzerine Soylu, “Onu zaman gösterecek. Şu anda bu konuda bir şey söylemek için çok erken. Dün maçı tamamlamış. Havaalanında bu şikayetleri başlamış. Bize geldiğinde 4-5 saat geçmişti. Malesef bunu önceden öngörmek mümkün değil. Çok iyi bir maç sonrası kalp krizi geçirmek mümkün” dedi.
Sedef’in sahalara ne zaman döneceğiyle ilgili konuşmanın çok erken olduğunu ifade eden Soylu, “Bilemeyiz ama biraz zaman alacak. Büyük ihtimalle 4 gün kadar burada. Daha sonra tekrar anjiyosunu kontrol etmeyi düşünüyorum. Tekrar bir yol haritası çizeceğiz. Yogun gözetim altında bulunması gerekiyor” diye

SAMET AYBABA
Medical Park Antalyaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba ise Mehmet Sedef’in kendilerini inanılmaz üzdüğünü, dünden beri ne olduğunu anlayamadıklarını söyledi.
Futbol ve maçların gelip geçici olduğunu anlatan Aybaba, “Önemli olan; insanın sağlıklı olması. Buraya geldik ve Mehmet’in hızla iyileştiğini gördük, mutlu olduk. Ailesine, Antalyaspor ve futbol camiasına geçmiş olsun diyorum. İnşallah bir daha böyle şeylerle karşılaşmayız” ifadelerini kullandı.
Medical Park Antalyaspor Kulübü Doktoru Doç. Dr. Ali Erdoğan da Sedef’in daha önce herhangi bir kalp rahatsızlığının bulunmadığını, öngörülmeyen bir durumla karşı karşıya kaldıklarını bildirdi.
Erdoğan, son derece ciddi bir durumun, doğru yaklaşımla sevindirici hale geldiğini, Sedef’in sağlık durumunun iyi olduğunu vurguladı.
Toplantıya, Medical Park Antalyasporlu futbolcular Serkan Balcı ve Onur Tuncer de katıldı. Elazığspor’da oynayan Serdar Özkan da Sedef’i ziyaret etti

BAŞKANIN AÇIKLAMALARI
Medical Park Antalyaspor Kulübü Başkanı Gültekin Gencer, “Bugün kontrol amaçlı yapılan anjiyonun neticesi bizi mutlu etti. Damar tıkanıklığı yüzde 95 oranından yüzde 40’a geriledi. By-pass olması söz konusu değil” dedi
Gencer, kulüp binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, futbolcuları Mehmet Sedef’in uçağa binmeden önce göğsünde ağrı hissettiğini, bu nedenle Konya Havaalanı’ndaki doktora gittiğini ve burada nabzının oldukça düşük çıktığını anlattı.

HAVALİMANINDA KALP KRİZİ GEÇİRMİŞ
Sedef’in bu anda akıllıca bir hareket yaparak uçağa binmeyip ambulans istediğine dikkati çeken Gencer, hastanede yapılan tetkiklerde ise Sedef’in ciddi bir kalp krizi geçirdiğinin ortaya çıktığını vurguladı.
Hastanede yapılan anjiyoda Sedef’in kalbe giden 3 damarının tıkalı olduğunun tespit edildiğini bildiren Gencer, şöyle devam etti:
“Damarlardan biri yüzde 95 oranında tıkanmış, kan pıhtılaşması olmuş. Hemen by-pass gündeme gelmiş ancak sporcu olduğu için önce ilaçla tedavi yapılmasına karar verildi. Damarların açılması için ilaçla müdahale yapıldı. Bugün kontrol amaçlı yapılan anjiyonun neticesi bizi mutlu etti. Damar tıkanıklığı yüzde 95 oranından yüzde 40’a geriledi. By-pass olması söz konusu değil.”
Damarların ilaçla açılmasının tıpta az görüen bir olay olduğunu dile getiren Gencer, “Bu tedaviye cevap vermesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Oyuncumuz 2 gün müşahade altında olacak. 20 gün sonra kontrol amaçlı anjiyo yapılacak” diye konuştu.

“HEPSİ BİR MUCİZE”
Sedef’in futbola dönmesinde bir sakınca bulunmadığına dikkati çeken Gencer, “20 gün sonra yapılacak anjiyo çok önemli. O anjiyoda pıhtının tamamen yok olması gerekiyor. Futbola devam edip etmeyeceği konusunda doktorlar net cevap verecektir. Mehmet’in uçağa binmemesi, ambulansla hastaneye gitmek istemesi, damarların ilaç tedavisine cevap vermesi, hepsi bir mucize” diye konuştu.
Gencer, kendilerini telefonla arayan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal ve tüm spor camiasına teşekkür etti.
Kırmızı-beyazlı futbolcu Mehmet Sedef, takımının Torku Konyaspor ile oynadığı maçın ardından İstanbul’a gitmek üzere geldiği Konya Havalimanı’nda göğsünden rahatsızlanmıştı. Ambulansla hastaneye kaldırılan Sedef’e yapılan anjiyoda kalbe giden iki damarının tıkalı olduğu tespit edilmişti.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+7 = ?