logo


Medvedev’in Kırım ziyareti provokasyon

Dışişleri Bakanlığı, Rusya Başbakanı Medvedev’in Ukrayna tarafı ile anlaşma sağlanmadan Rusya tarafından işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentini ziyaret etmesini sert şekilde kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus yetkililerin bu tür eylemlerinin iki ülke arasındaki mevcut yasaların, Ukrayna’nın egemenliğinin ve uluslararası hukuk normlarının kaba bir ihlali olarak görüldüğü kaydedildi. Ukrayna’da devlet başkanlığı seçimlerinin yapıldığı gün Medvedev’in Kırım’a yaptığı ziyaret, ‘Ukrayna’da istikrarsızlık çıkarmaya yönelik kasıtlı provokasyon ve küstahlık’ olarak nitelendirildi.

Rusya tarafını bir kez daha Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duymaya çağıran Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ayrıca Rusya’yı Kırım ve Sivastopol’un ilhakına ilişkin yasa dışı kararı iptal etmeye, ikili ve çok taraflı anlaşmalara riayet etmeye çağırdı. 

Açıklamada, Rusya yönetiminden Ukrayna’nın doğu bölgelerine sızan ayrılıkçıları ve terör çetelerini desteklemeyi durdurması ve Ukrayna halkının özgür iradesini kullanmasına engel olunmaması talep edildi.

Bu arada, Ukrayna milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı Mustafa Cemil Kırımoğlu, devlet başkanlığı seçimleri için oyunu Kiev’deki bir seçim sandığında kullandı.

Muhabir: Bahtiyar Abdulkerimov

Etiketler: » » »

Share