logo


Meclis Başkanlığı seçiminde ilk tur tamamlandı

Meclis Başkanlığı seçiminde ilk tur tamamlandı

TBMM Başkanlığı seçiminin ilk turunda herhangi bir aday üçte iki oy çoğunluğu sağlanamadı ve ikinci tur oylamaya geçildi. Meclis başkanlığı için Yılmaz, Baykal, İhsanoğlu ve Fırat yarışıyor.

İlk turda AK Parti Milletvekili İsmet Yılmaz 256, CHP Milletvekili Deniz Baykal 125, MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu 81 ve HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat 81 oy aldı. 2 oy boş kullanıldı, geçersiz oy yok.. İlk oylamada 545 oydan 2’si geçersiz sayıldı. Meclis Başkanlığı seçimi 2. tura kaldı.

MHP ve HDP, sahip oldukları milletvekili sayısından bir oy fazla aldı.

Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal oy kullanmadı. HDP Van Milletvekili Figen Yüksekdağ dahil 4 milletvekili de yine oy vermedi.İkinci tur oylamada da 3’te 2 çoğunluk aranacak.Anayasa hükümlerine göre, TBMM Başkanı seçilebilmek için yapılacak oylamaların ilk ikisinde adaylardan birinin üye tam sayısının üçte iki (367) çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor.

1616295027197

Bu çoğunluk sağlanamazsa yarın yapılacak üçüncü turda seçilebilmek için üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada da gerekli çoğunluk sağlanamazsa, yine yarın bu turda en çok oyu alan iki aday arasında dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan aday TBMM Başkanı seçilmiş olacak.

1540045723758

Yemin etmeyen milletvekilleri yemin etti

Oturumun başında Baykal, geçen birleşimde bulunmayan milletvekillerini yemin için kürsüye çağırdı.

AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, CHP Ankara milletvekilleri Gülsüm Bilgehen ve Haluk Koç, HDP Adana milletvekilleri Rıdvan Turan, HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ve HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat yemin etti.

Ayağı kırık olan Rıdvan Turan, tekerlekli sandalye ile kürsüye çıktı.

1617494319401

Meclis Başkanları

TBMM Başkanlığını bugüne kadar 25 kişi üstlendi. TBMM’nin ilk Başkanı ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten bu yana görev yapan başkanlar arasında en uzun süre görevde kalan Mustafa Abdülhalik Renda oldu. 1935 yılında ilk kez başkan seçilen Renda, 1946 yılına kadar kesintisiz 11 yıl görev yaptı. En kısa süre görev yapan TBMM Başkanı ise 2 ay 1 haftalık süre ile İsmet Sezgin oldu.

Etiketler: » » » » » » » » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?