logo


Mazlum-der Diyarbakır’daki Suriyeli Sığınmacıların Raporunu Açıkladı

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der), Diyarbakır’daki Suriyeli sığınmacılarla ilgili raporunu açıkladı.

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi, Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşın ülke genelinde silahlı gruplaşmaya neden olması ile göçmenlerin Diyarbakır ve çevre illere sığınmasıyla ilgili raporunu düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahim Ay, 4 aydır 20 kişilik bir ekiple 145 civarında aile ile birebir görüştüklerini belirterek, kaldıkları yerlerden eğitim şartlarına kadar çalışma yürüttüklerini söyledi. Ay, ‘Yiyecek ve sağlık sorunları olanları tespit edip, gönüllü doktorlar, eczacılar ve öncelikle sağlık sorunlarıyla ilgili ciddi çözümler üretmek için çaba sarf ettik. Yine birkaç süper market ve yardım kuruluşuyla ilgili görüşerek bu ailelere gıda yardımında bulunmak için bir çalışmamız oldu. Devletin bu konudaki kampları da, diğerlerinin de bu konudaki kamplarının da çok iyi şartlarda olmadığını biliyoruz. Hatta genel merkez üzerinden ve şubeler üzerinden kamplara yapmak istediğimiz ziyaretler kabul edilmedi. Bu yüzden de ziyaretlerimizi de gerçekleştiremedik. Kampların içerisindeki mültecilerin beyanlarından başka bir done yok elimizde. Ancak çok sağlıklı şartlarda altında yaşamadıklarını aldığımız beyanlarda anlamış oluyoruz. Kamplardan kaçıp buralara yerleşenlerin de toplumla olan ilişkileri de çok sağlıksız’ dedi.

Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkan Yardımcı Seher Akçınar Bayar ise, yapılan silahlı çatışmaların sivil halkı hedef aldığını kaydetti. Milyonlarca sivil insanın ciddi güvenlik tehdidinin yanında açlık, sınırlı eğitim ve sağlık problemleriyle baş başa kaldığını aktaran Bayar, ‘Ayrım gözetmeyen sivillere saldırılar, insan kaçırma olayları, yağmalama, sindirme ve toplu katliamlar, etnik ve dini topluluklara karşı suikastler ile göç etmeye zorlama, yaygın işkence kötü muameleler sonrası Suriye’deki bu durumun ciddiyeti anlaşılmış. Daha fazla bu olayın etkileri siyasal anlamada ciddi analizlere tabi tutulmuştur. Sığınmacılarla ilgili her türlü insani faaliyetler kamuoyu ile paylaşılmalı, bilgiler açık ve şeffaf olmalıdır. Bu konuda olumlu eleştiriler ve somut örnekler mutlaka dikkate alınmalıdır’ diye konuştu.

Yerel yönetimlere öneride bulunan Bayar, mülteci yaşamı içinde özel bir önemi olan kültürel şok, yabancılaşma, dışlanma ve manevi bunalımlara yönelik en önemli çalışmaları yerel dinamiklerle birlikte yerel yönetimlerin de yapması gerektiğini dile getirdi. Desteğe muhtaç mültecilere, destek amaçlı sosyal ve kültürel etkinliklerin yapıldığını anlatan Bayar, mülteciler için kentsel yaşam içinde kaynaştırma programının uygulanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler: »

Share