logo


May Tohum’un İhracat ve Teknoloji Transfer Gelirlerinde Rekor Artış

Uluslararası rekabetin en ciddi şekilde yaşandığı Türkiye tohum pazarında elde ettiği uzun dönemli başarılarına bir yenisini ekleyen MAY Tohum, 2014 yılı ile birlikte ihracatta tarihi rekor kırdı.

1978 yılından bu yana “MAY” markası ile sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının araştırılması, üretimi, yurtiçi ve yurtdışı satışı konularında faaliyet gösteren MAY Tohum, 2012 – 2013 yılları arasında gerçekleştirdiği yüzde 100’lük ihracat büyümesini, 2014 yılında da yüzde 50’lik ilave bir büyüme sağlayarak sürdürdü. Aynı dönemde lisans, damızlık hat ve know how satış gelirleri ise bir önceki yıla nazaran yüzde 600’lük artış göstererek 2 milyon TL’yi aştı.

Uluslararası pazarlarda 2005 yılında profesyonel faaliyetlerini başlatan MAY Tohum, odaklanma hedefli yeni stratejisine bağlı olarak Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya ve Bulgaristan’da ofislerini kurarak hedef ülkelerdeki organizasyonunun ilk aşamasını tamamladı. Kurduğu mevcut yurtdışı satış altyapısının meyvesini almaya başlayan firma, toplam ayçiçeği tohumu satışlarında dünyada ilk 10 firma arasına girmeyi başardı. Firma, halen hedef pazarları olan coğrafyada 160’dan fazla tescilli ürününü “MAY” markası altında satıyor.

Etiketler: » »

Share