logo


Masaj yaptırmadan önce bir kez daha düşünün

Masaj yaptırmadan önce bir kez daha düşünün

Masaj, inmeye (felç) neden olur mu? Elizabeth Hughes bir hemşire. Gittiği bir spa merkezinde boyun masajından sonra felç geçirdi.

Masaj esnasında boynun her iki tarafında çalışan ana arterin bölünmesi sonucu kan pıhtılaşması gerçekleşti ve beynine sıçradı.
Elizabeth o anı şöyle anlatıyor: güzellik uzmanı boynuma bir krem sürdü ve ovmaya başladı. Ancak ben boynumda kas ağrısı gibi yoğun bir basınç hissettiğimi söyledim. Güzellik uzmanı ise bunun gerginlikten kaynaklandığını söyleyerek ovmaya devam etti. Masaj tam 45 dakika sürdü. Ancak ben hala acı çekiyordum eve gelir gelmez bir ağrı kesici aldım. Boynumun ağrısı devam edince kendimi fiziksel olarak kötü hissetmeye ve bir şeylerin ters gittiğini görmeye başladım. Gece tuvalete kalktığımda dengemi sağlayamıyordum. Aynaya baktığımda yüzümün sarktığını gördüm. Ve bir hemşire olarak ilk düşüncem ‘ben felç geçiriyorum’ oldu.
Ambulans geldiğinde hemşirelerin kensine oksijen verdiğini söyleyen Elizabeth Hughes, geçmişte felç geçiren hastaların bakımını üstlendiğim için durumu anlayabildiğini belirtti. Elizabeth bir rehabilitasyon merkezinde 6 hafta boyunca ilaç ve fizik tedavisi gördü. Elizabeth, daha iyi olduğunu ancak eskisi gibi olamayacağını ifade etti.
Uzmanlar, Elizabeth’in masaj yüzünden felç geçirdiğini karotid arterin (şah damarı) yüksek basınca maruz kaldığını söyledi. Uluslararası Güzellik Ve Holistik Akademisi’nde 30 yılı aşkın güzellik terapisti olarak çalışan Kerry Lawlor, bu tür vakaların önüne geçilmesi için sıkı bir eğitimden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

1

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+5 = ?