logo


Mars’a nükleer bomba atmalı mıyız?

mars

Teknoloji fenomeni ve Tesla, Space X gibi firmaların CEO’su Elon Musk, Mars’a nükleer bomba atılması gerektiğini söyledi. Peki neden?

Geleceğin taşıtı olarak baktığımız elektrikli otomobillerin en parlak isimlerinden biri olan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Mars’a nükleer bomba atmalıyız şeklinde bir açıklama yaptı.

tr.fobito.com’un haberine göre bir televizyon şovuna katılan Musk, kendisinin aynı zamanda yörünge uçuşları ve gezegenler arası seyahat için yeni nesil katı yakıtlı roket teknolojileri ve son dönemin en çok merak edilen roketlerinden Falcon roketi üzerinde çalışan SpaceX firmasının da CEO’su olduğunun ve bu iki firma ile birlikte insanoğlunu daha iyi bir geleceğe taşımak için çalıştığının söylenmesi üzerine bir süper kahramana benzetildi.

Bunun üzerine, yaşam bulundurmayan ve yaşamı desteklemeyen Mars’a fazla kafasını taktığı söylenen Elon Musk, Mars’ın yaşanabilir ve yaşamı destekleyen hale nasıl getirilebileceğini açıklarken bunu yapmanın hızlı ve uzun yolları olduğunu fade etti.

Her iki metotta da Mars’ın atmosferindeki sera gazlarını artırıp gezegeni ısıtarak yaşanabilir hale getireceğimizi söyleyen Musk, hızlı yol için gezegenin kutuplarına atılacak olan nükleer bombaların bu işi birkaç on yıl içinde çözeceğini söyledi.

Elon Musk ile aynı fikirde olan bilim adamları da kızıl gezegenin kutuplarında bulunan buz kütlelerini hızlıca eriterek atmosfere bu kütlelerde bulunan kuru buzdan çıkacak karbondioksitin salınmasına imkan verecek olan bu yöntem atmosferin kalınlaşarak sera etkisi ile gezegeni ısıtacağını, ayrıca yine bu kütlelerde bulunan suyun atmosferde ihtiyaç duyulacak su buharının da bir kısmını oluşturacağını söyleyerek bu işi farklı bir yolla yapmanın yüzlerce yıl sürebileceğini ön görüyor.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+3 = ?