logo


Marmaray için risk uyarısı!

marmarayTMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde, yarın hizmete açılacak Marmaray Projesi’nin risklerine ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen basın toplantısına TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz ve Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul 1. Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz katıldı. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, Elektirik Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan’ın Başbakan, Cumhurbaşkanı, Ulaştırma Bakanlığına ve Devlet Demir Yolları’na bir rapor gönderdiğini ve raporun 11 maddeden oluştuğunu söyledi. Solmaz, “Raporda şu noktalarda problem var, bu problemler çözülmeden eğer siz Marmaray’ı açarsanız burada ciddi bir risk oluşur ve açmayın. Bu cinayet olur’ diyor” dedi. Solmaz, “Birincisini söyledim emniyet vagonları yoktur. İkincisi bu sistemin elektronik güvenlik sistemi yoktur. Çünkü proje bir bütün olarak dikkate alınmış ve denilmiş ki proje Gebze’den başlayacak Halkalı’da bitecek ve güvenlik sistemi buna göre oluşturulmuş. Şu anda açılacak tüpün kontrol güvenlik merkezi yoktur. Bunun için ek bir yatırım yapılarak 10 Milyon Euroluk bir yatırım yapılarak ki iddia bu. Behçet Bey, ‘Hayır bu bu sorunu çözmüyor’ diyor. 10 milyon Euroluk bir yatırımla Üsküdar’a geçici tüpteki sistemi kontol edecek bir elektrik sinyalizasyon kurulduğunu söylüyor devlet demir yolları. Bu Behçet Bey’in iddiası ‘Hayır bu sorunu çözmeyecek’ diyor.” ifadelerini kullandı.

“BAĞLANTILARDA YIRTILMA, SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA TÜNELE SU DOLACAKTIR”

Solmaz, “Bir üçüncüsü bu da projelendirilip senaryolaştırılıp önlemi alınmamıştır. Tüpler birleştirilerek bu deniz geçişi oluşturulmuştur. Bunlar esnek bir bağlantıyla yapılmıştır. Bu bağlantılarda yırtılma, söz konusu olduğunda tünele su dolacaktır. Böyle bir risk oluşturulduğunda bu problemin çözecek bir senaryo, bir proje geliştirilmemiş bunun için hiçbir önlem alınmamıştır. Bunun için hiçbir önlem alınmamıştır. Önemli bir sorundur. Burada deneme seferleri yapılması gerekir. Deneme seferleri bugüne kadar Devlet Demir Yolları’nın diğer ulaşım alanlarında kullandığı dizel lokomatiflerle yapılmıştır. Yolcu ağırlığına denk gelecek yükte yapılmamıştır. Halbu ki işletmeye alındığında burada elektirik sistemiyle çalışan lokomotifler kullanılacaktır. İnsan taşınacaktır, farklı bir ağırlıkla ulaşım sağlanacaktır. Bu farklı ağırlığa göre bir deneme yapılmamıştır. Bu çok büyük bir risktir. Bunun mutlaka önlemi alınmalıdır” diye konuştu. Marmaray’ın illa açılacaksa proje tam bittikten sonra hizmete açılması gerektiğini de söyleyen Solmaz, hükümeti eleştirdi.

“BİTMEYEN TÜNEL AÇILIYOR”

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul 1. Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz da yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Zaten tünel bitmedi ki. Bütün teknik çalışmalar tamamlanmadı. Tamamlanmadan deneme çalışması olmaz. Bunlar ‘Deneme sürüşleri yapıyoruz’ diyerek kamuoyunu yanıltıyorlar. Bitmeden deneme çalışması olmaz. 24 saat hala tünelin içerisinde çalışma ve faaliyetler devam ediyor. Hala çalışıyorlarsa bitmemiştir. Bitmeyen tünel açılıyor. Sistemi kontrol edecek bir kumanda masası oluşturulmamıştır. Sinyalleri takip edecek. Aslında bu proje ‘Başbakanımızın ben bunu bu tarihte açacağım’ dediği için zoraki açılıyordur. Ben umuyorum ki bu sadece tören olarak kalır. Belki o gün için ulaşım sağlanır. Sonu tam teknik olarak tamamen güvenli bir şekilde gerekli çalışmalar bittikten sonra yolcu taşımasına açılır. Çok ciddi yolcusuz deneme seferleri yapıldıktan sonra, test edildikten sonra açılması gerekiyor. Şu an için tüp aslında teknik olarak açılmaya hazır değil.” diye konuştu.

“ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMİ TAMAMEN OLUŞTURULMAMIŞTIR”

Hazır olmadığını belirttiği Elektronik Güvenlik Sistemi hakkında da bilgi veren Süleyman Solmaz, “Mevcut güzergahta tren seyir halindeyken iki ayrı merkezde sefer halindeki trenin seyri takip ediliyor. İşte arızalanma söz konusu olabilir, sinyalizasyon sisteminde bir arıza olabilir, raylı sistemde bir arıza olabilir. Tüplerde yırtılma olup, su dolması söz konusu olabilir, Ya da başka bir sebep olabilir. Bunlar elektromekanik olarak kontol ediliyor. Şu anda bu sistem tamamen oluşturulmamıştır. Geçici olarak Üsküdar’a kurulan bir sistemle kontol edilmesi denencektir. Ama bu klasik ve olması gereken tren yollarındaki sinyalizasyonu içermemektedir.” şeklinde konuştu.

“8 YIL BU PROJEDE FİİLEN GÖREV ALAN ARKADAŞIMIZ SAKIN BİNMEYİN DİYOR”

“Tünelin içine su sızması noktasında orada o suyu tahliye edecek pompa sistemi var mı?” sorusu üzerine Solmaz, “Bununla ilgili bir proje geliştirilmemiştir.” diye konuştu. Marmaray Projesi hakkında kamuoyuna bilgi paylaşımında da bulunulmadığının altını çizen Solmaz, “Marmaray’ı kullanır mısınız?” şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi: “Meslektaşımız (Rıza Behçet Akça) ‘Sakın binmeyin’ diyor. 8 yıl bu projede fiilen görev alan birisi. Diyor ki , ‘Ben binmeyeceğim, kimsede binmesin. Kendisi gelemedi. Rica etti aman bunu kamuoyuyla paylaşın bu bir cinayettir diyor. Onun sözü.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’A MARMARAY’I SORDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “25 Ekim’de bir lokomotif kaza sonucu ıskartaya mı çıktı?, Zeminde çökme mi var?, Bu kaza sırasında Ulaştırma Bakanı, müsteşarı, TCDD Genel Müdürü yarım saat mahsur mu kaldı?, Erken açılış nedeniyle eksikliklerden dolayı yaşanacak kazanın sorumlusu kim olacak?” diye sordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim’e yetiştirilmesi talimatı verdiği ve yarın açılışı yapılacak olan Marmaray ile ilgili bazı iddialar CHP tarafından TBMM gündemine taşındı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Erdoğan’a, “Ulaştırma Bakanı, TCDD Genel Müdürü ve tüm üst düzey bakanlık bürokratlarının da katıldığı otomatik deneme sürüşü sırasında 25 Ekim 2013’te yaşanan bir kaza nedeniyle lokomotiflerden birisinin ıskartaya çıktığı doğru mudur? Raylardaki varile çarpma nedeniyle yaşanan bu kaza nedeniyle Sayın Bakan ve bürokratlarının yarım saat boyunca lokomotifte mahsur kaldığı doğru mudur? Marmaray’ın bazı bölümlerinde zeminde çökme olduğu ancak 29 Ekim açılışına yetişmesi için geçici çözümle dolgu yapılarak bu durumun görmezden gelindiği doğru mudur? Erken açılış nedeniyle var olan eksikliklerden dolayı yaşanacak bir kazanın sorumlusu kim olacaktır?” diye sordu.

“TEHLİKELİ UYARILAR”

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “Marmaray’la ilgili olarak bana da farklı kanallardan çok tehlikeli durumları içeren uyarılar ulaşmaktadır” dedi. Önergesinde, Marmaray Projesi 12 yıllık Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri Uzman Baş Mühendisliği’nden 2008’de emekli olan Elektrik/ Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan’ın projeyle ilgili çok önemli hayati tehlikelere dikkat çektiğini söyleyen Umut Oran’ın önergesindeki sorular şu şekilde:

“BAKAN, DENEME SÜRÜŞÜNDEKİ KAZADA MAHSUR MU KALDI?”

Ulaştırma Bakanı, TCDD Genel Müdürü ve tüm üst düzey bakanlık bürokratlarının da katıldığı otomatik deneme sürüşü sırasında 25 Ekim 2013’te yaşanan bir kaza nedeniyle lokomotiflerden birisinin ıskartaya çıktığı doğru mudur? Raylardaki varile çarpma nedeniyle yaşanan bu kaza nedeniyle Sayın Bakan ve bürokratlarının yarım saat boyunca lokomotifte mahsur kaldığı doğru mudur?

“ZEMİNDE ÇÖKME Mİ VAR?”

Marmaray’ın bazı bölümlerinde zeminde çökme olduğu ancak 29 Ekim açılışına yetişmesi için geçici çözümle dolgu yapılarak bu durumun görmezden gelindiği doğru mudur?
Reklamlarda 4 dakikada bir olacağı belirtilen seferlerin, sistem eksikliği nedeniyle 10 dakikada bir ancak yapılacağı doğru mudur?

“OTOMOTİK SİSTEMLER NİÇİN DEVRE DIŞI?”

Yarın açılışını yapacağınız Marmaray’da Otomatik Tren Koruma (ATP) ve Otomatik Tren İşletme (ATO), Otomatik Tren Denetim (ATS) gibi kontrol denetim sistemlerinin halen bulunmamasının gerekçesi nedir? “Marmaray Projesinin aslında; Gebze’den Halkalı’ya bir bütün olduğu ve parçalar halinde açılmasının yolcular için hayati tehlike yaratacağı doğru mudur?Otomatik Tren Kumanda (ATC) sisteminin projede bu haliyle bulunmaması nedeniyle trenler nerede nasıl hangi hızda ilerlediği bilinemeyeceğinden acil bir durumun varlığı gerek görsel gerek işitsel olarak anında izlenemeyeceği bilgisi doğru mudur?

“SORUMLU KİM OLACAK?”

Erken açılış nedeniyle var olan eksikliklerden dolayı yaşanacak bir kazanın sorumlusu kim olacaktır? Kurtarma lokomotifleri nerede?
Özellikle tüp tünel içinde olmak üzere Anadolu yakasında 3, Avrupa yakasında ise yaklaşık 11 km olmak üzere toplam 14 km uzunluğundaki tünelde bir trenin arızalanmasının tam bir felaket olacağı, acil durumlar için Söğütlüçeşme ile Zeytinburnu banliyö istasyonlarında konuşlandırılacak Acil Durum Kurtarma Lokomotiflerinin de henüz gelmediği iddiası doğru mudur? Bu lokomotifler gelse bile Avrupa yakası hat boyunda bekletilebileceği istasyon bulunmadığından kurtarma işleminde kullanılamayacağı bilgisi doğru mudur?

“ŞİRKETLER BU DURUMDA SİGORTA YAPIYOR MU? “

Marmaray’ı kullanacak tüm yolcular için, yaşanabilecek olası bir kazada doğabilecek tedavi ve tazminat bedellerinin karşılanması bakımından her türlü sigorta işlemiyapıldı mı? Sigortayı hangi şirket, hangi tarihler için, kaç TL bedelle hangi teminat limitleri kapsamında yaptı? Yüklenici Firmalar Grubunun sorumluluğunda bulunan Kurtarma Operasyon Planı (Rescue Operation Plan) senaryoları, parçalı açılış nedeniyle şu an kapsam dışı mı kalmıştır? Bugün itibariyle acil durumda kimin ne zaman,nerede, neyi nasıl yapacağını gösteren plan var mıdır?

Olası bir kaza durumunda tüm sorumluluk makinistin mi olacaktır? Marmaray’da kaç makinist çalışacak, bunları nasıl belirlediniz?

“ACİL DURUM SENARYOSU VAR MI?”

Tüp geçit elemanlarının uç bağlantılarındaki esnek ve sızdırmaz körüklerin yırtılması halinde tünel içini basacak yoğun suyun yaratacağı yolcuların boğulma tehlikesinin bertarafı için hangi senaryoları gerçekleştirdiniz, bunun için herhangi bir tatbikat yapıldı mı? Maltepe’de kurulacak olan TCDD İşletmesi artı Marmaray İşletmeleri için ayrı ayrı ve birbirinden bağımsız çalışan Merkezi Kumanda/Kontrol sistemi bugün itibariyle devreye girmiş midir?
Maltepe Merkezi’nin uydusu olarak çalışacak olan Halkalı Sıcak Takip izleme – kumanda sistemi devreye niçin alınmadı?

“GEÇİCİ KUMANDA İÇİN 10 MİLYON EURO”

Üsküdar istasyonunda yapılması istenen Geçici Kumanda Merkezi için 10 milyon euro ödeme yapıldığı bilgisi doğru mudur? Bu tesisat geçici olduğu için, sistemin tamamı devreye alındığında buraya yapılan yatırımın, cihazların akıbeti ne olacaktır, bu para boşa mı gidecek?
Geçici Kumanda Merkezinin hiçbir güvencesinin olmadığı ve trenleri kesintisiz olarak izleyemeyeceğinden güvenlik açığı yarattığı doğru mudur?

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+8 = ?