logo


Mamak Belediyesi, Unicef İle “çocuk Dostu Şehir” Projesi Protokolü İmzaladı

Mamak Belediyesi ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) arasında imzalanan protokolle Mamak Belediyesi çocuklara bir adım daha yaklaştı.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve UNİCEF Türkiye Çocuk Koruma Genel Müdürü Severine Jacomy Vite arasından imzalanan protokolle Mamak, “Çocuk Dostu Şehir” oldu. Mamak Kültür Merkezi’nde gerçekleşen imza törenine Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, UNICEF Türkiye Çocuk Koruma Müdürü Severine Jacomy Vite, UNICEF Sosyal Politikalar Sorumlusu Iraz Öykü Sayalp, Mamak Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Balcı ve Başkan Yardımcısı Hasan Gökmenoğlu katıldı.

Türkiye’den 10 belediyenin, Ankara’dan da yalnızca Mamak Belediyesi’nin davet edildiğini belirten Akgül, “İmzalanan ‘Çocuk Dostu Şehirler’ Projesi protokolü ile çocuklar için yürüttüğümüz projelerimiz uluslar arası boyuta taşınacak” dedi.

ÖZGÜR ÇOCUKLARIN KENTİ MAMAK

Proje kapsamında Mamaklı çocuklara ihtiyaç analizi çalışmaları yapılacak ve belediye çocuk dostu politikalar ve mekânlar geliştirmek üzere desteklenecek. Özgür çocukların kenti Mamak sloganıyla yola çıktıklarını ve yapılan çalışmalarla önemli derecede yol aldıklarını belirten Akgül, “Ankara Üniversitesi ile ortaklaşa Çocuk Dostu Sokağın açılışını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik. Yine Ankara Üniversitesi ile Çocuk Müzesi için bir protokol imzalamıştık. Müzenin fiziki binasının yapımı tamamlandı. Şimdide geleceğimiz olan çocuklarımız için önemli bir protokole daha imza attık. Mamak’ta çocuklarımız adına yaptığımız çalışmalar daha anlamlı boyut kazanacak” dedi.

Mamak Belediyesi’nin çocuklara yönelik birçok hizmet gerçekleştirdiğini bu yüzden protokolü Mamak Belediyesi ile imzalama kararı aldıklarını kaydeden Severine Jacomy Vite, “Çocukların haklarını korumaya ve çocuklara yönelik uygulamalar gerçekleştirmeye kendini adamış şehir ve yerel yönetimler ile protokol imzalayarak o şehre destek ve katkı sağlıyoruz. Çocukların kendi seslerine kulak verdiği için bu çalışmaya desteklerinden dolayı Mamak Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Proje kapsamında önce Mamak’ta araştırmacı gönüllüler oluşturularak eğitilecek. Ardından bu gönüllüler kapı kapı gezerek aileler ve çocuklarla görüşüp, araştırmalar yapacak ve ihtiyaçları yerinde tespit edecek. Anketler sonucunda öncelikli olarak en dezavantajlı çocuklar desteklenecek. Projenin en temel amacı ise ulaşılması en zor çocuklara ulaşıp, seslerine kulak vermek.

Etiketler: »

Share