logo

20 Kasım 2015

Mali’de otele saldırı: 170 kişi rehin alındı

Mali’de otele saldırı

Mali’nin başkenti Bamako’da bulunan Radisson Blue Otele baskın düzenlendiği ve en az 170 kişinin rehin alındığı ve 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi

Mali’nin başkenti Bamako’da silahlı kişilerin, Radisson Blu Otel’e girerek üç kişiyi öldürdüğü belirtiliyor. Saldırganların 190 odalı lüks otelde yaklaşık 170 kişiyi rehin tuttuğu ifade ediliyor. Otelde Türk Hava Yolları personelinin de bulunduğu belirtiliyor.

Mali’nin başkenti Bamako’daki Radisson Blue Otele düzenlenen baskında, görgü tanıklarının ifadesine göre, elinde otomatik silah bulunan kişilerin sağa sola rastgele ateş açtığı belirtiliyor. İçeride yaklaşık 10 silahlı saldırganın bulunduğu otelde yaklaşık 140 müşteri ve 30 otel görevlisi dahil olmak üzere en az 170 kişinin rehin alındığı ve 3 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

‘REHİNE ALMAK İÇİN YAPILMIŞ BİR EYLEM’

Reuters’e konuşan güvenlik kaynakları, “Sabahın erken saatlerinde silah sesleri başladı. Görünüşe göre rehine almak için yapılmış bir eylem. Polis orada ve etrafı güvenlik kordonu altına alıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Sabah yerel saatle 6.00 sıralarında otele görgü tanıklarına göre bir pikap ile gelen saldırganlar, özel güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirdi. Otelin içine giren saldırganların rastgele ateş açması sonucu ölü ve yaralıların olduğu iddia edildi. Rehin alma eylemi sırasında en az iki özel güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi.

BBC’ye konuşan otelin işletmecisi The Rezidor otel grubu, Bamako’da bulunan Radisson Blu otelinde rehine alma eylemini teyid etti.

harita

THY PERSONELİ DE BASKIN YAPILAN OTELİ KULLANIYOR

Türk Havayolları (THY) İstanbul-Bamako uçuşlarını gerçekleştiren personelin de kaldığı otelde, pilot ve hosteslerin de rehineler arasında bulunduğu kaydedildi. Oteli bölgeye uçuş yapan THY personelinin de kullandığı biliniyor.

ABD’DEN VATANDAŞLARINA ÇAĞRI

ABD Bamako Büyükelçiliği Twitter üzerinden, “Elçilik, Radisson Otel’de aktif bir saldırgan olduğunun farkında. Elçilik personeli sığınacak bir yer bulsun. Tüm ABD vatandaşları sığınacak bir yer bulsun. ABD vatandaşlarının aileleriyle irtibat kurmasını tavsiye ediyoruz.” mesajlarını paylaştı.

Mali’de El Kaide terör örgütünün yoğun olarak konuşlandığı biliniyor. Fransa ordusu 2 yıl önce Mali’ye askeri operasyon düzenlemişti.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?