logo


Madende Hayatını Kaybeden Eşinin Ölümünün Araştırılmasını İstiyor

Balıkesir’de yaşayan Zübeyde Durmaz, 4 yıl önce Manisa’nın Soma ilçesindeki özel bir maden şirketinde çalışırken kalp krizinden öldüğü söylenen kocasının ölümünün araştırılmasını istedi. Durman, kendisine hiçbir bilgi verilmediğini, maden şirketine gittiğinde ise kimse ile görüştürülmediğini söyledi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasının ardından, Soma’da başka bir özel madende yaşanan bir dram ortaya çıktı. Balıkesir’de yaşayan ve eşini 4 yıl önce Soma’da maden ocağında kaybeden Zübeyde Durmaz (39), kocası Erdal Durmaz’ın ölümüyle ilgili 4 yıldır bir bilgi alamadığını ifade etti. 34 yaşındaki kocasının Soma’da faaliyet gösteren özel bir madende çalıştığını ve bir gün ölüm haberinin geldiğini söyleyen Durmaz, ‘Benim eşim Soma’da madende öldü. 2009 yılı Temmuz ayının son haftalarında işe başladı. 2010’nun Şubat’ında cenazesini getirdiler. Otopsi yapılmadı, bize hiçbir bilgi verilmedi. Biz, ‘Eşimin ölümü şüphelidir’ diye dilekçe verdik, birkaç ay sonra, ‘Ölüm sebebi kalp krizidir’ diye bir belge geldi’ dedi.

‘KALP KRİZİNDEN ÖLDÜĞÜNDEN EMİN DEĞİLİM’

Kendisinin ne devletten ne de maden şirketinden bir para beklentisinin olmadığını ifade eden Zübeyde Durmaz, ‘Eşimin ne şartlarda çalıştığını, ne şartlarda öldüğünü bilmiyorum. Benim kocam şantiyede yatılı kalıyordu. Zaman zaman sorardım, ‘Nasıl yattığın yerler?’ diye. Bizi üzmemek için hep, ‘İyi’ derdi. Ben en azından kocamın öldüğü maden şirketinin araştırılmasını istiyorum. Eşimin öldüğü zaman, eşimin en yakınındaki arkadaşı onun nasıl öldüğünü biliyordur. Göçük mü oldu, kalp krizi mi oldu, en yakın şahit odur ancak bize hiçbir bilgi vermediler’ diye konuştu.

Durmaz, ilkokul 3. sınıfa giden oğlunun babasının ölümünden çok etkilendiğini belirterek, ‘Soma’da faciada insanlar öldü. Ölenler öldü ama arkada bu hayatı taşımak o kadar zor ki. Ben iş yerinin araştırılmasını istiyorum. Müdürlerin ayrıntılı bilgi vermesini istiyorum. Bin 600 kişi çalışıyormuş, eşimin madeninde bir kişi mi öldü? Eşimin ablasına telefonu açıyorlar, ‘Kardeşin vefat etti’ diyorlar. Eve getiriyorlar cenazeyi, cenazeyi benim gidip almam gerekmiyor mu? Akşam ezanı zamanında cenazeyi getirdiler, köye götürüp defnedildi. Otopsi yapıldı mı, yapılmadı, kargaşaya getirildi’ dedi.

Eşinin vefatından bir ay sonra sonra çalıştığı madene gittiğini söyleyen Zübeyde Durmaz, kendisine 5 bin lira para verildiğini anlatarak, ‘Muhasebeci işçilerden para toplandığını söyledi. ‘Bu para sizin’ dedi, bana verdi. ‘Ben o parayı yiyemem’ dedim. Kendisine bir makbuz kesti, ‘5 bin lira verdim’ diye. Biz de istedik bir tane, bize vermedi. Fotokopi çekelim dedik, ona da razı gelmedi. Sonra müdür olduğunu öğrendiğim birisi çıktı geldi. ‘Defolsun gitsin bu kadın’ diyerek üstüme yürüdü. Ben de ona söylendim. ‘Kocanı kolundan tutup buraya zorla mı getirdik?’ diye cevap verdi’ şeklinde konuştu.

Kocası Erdal Durmaz’ın ölümü ile ilgili en son 21 Nisan 2011 tarihinde Manisa SGK İl Müdürlüğünden bir yazı geldiğini ve eşinin kalp krizi dolayısı ile öldüğünün kendisine bildirildiğini kaydeden Zübeyde Durmaz, tek beklentisinin kocasının ölümü ve maden şirketinin araştırılması olduğunu ifade etti.

Etiketler: » » » »

Share