logo


Londra’da terör dehşeti! Çok sayıda ölü ve yaralı var

İngiltere’nin başkenti Londra dün gece peşe peşe meydana gelen saldırılarla sarsıldı. Kalabalık olan Londra Köprüsü’nde bir minibüs yayaları ezdi.

İkinci saldırı da ise köprünün yanındaki Borough Market’te teröristler bıçakla insanları öldürmek istedi. Saldırıda bazı kurbanların kafalarının kesilmek istendiği de iddia edildi.

İngiliz polisi, Londra’da dün gece gerçekleştirilen terör saldırısının 3 failinin vurularak öldürüldüğünü, saldırılarda bu kişiler dışında en az 6 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İngiltere’nin başkenti Londra, 73 gün sonra yeni terör saldırılarıyla şoka uğradı. Cumartesi akşamı Londra Köprüsü üzerinde bir minibüs yayaları ezdi, hemen yakındaki bir Borough Market’te ise üç kişinin kafası kesildi. Saldırı bölgesinde silah sesleri duyuldu.

Köprü üstündeki saldırıyı BBC dünyaya duyurdu. Olay sırasında kalabalık köprü üstünde olan BBC muhabiri, bir erkeğin kullandığı aracın saatte yaklaşık 80 kilometre hızla kaldırımdaki yayalara çarptığını bildiriyor.

BBC’ye konuşan bir kadın görgü tanığı ise, beyaz bir minibüsün yayaların üstüne direksiyon kırdığını ve en az beş veya altı insana çarptığını söyledi.

Aracın Londra’nın merkezine doğru ilerlediği sırada yayalara çarptığını belirten BBC muhabiri Jones, polisin bir erkeği gözaltına aldığını aktardı.

Minibüslü saldırganın elinde bıçak olduğu belirtiliyor.

6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 48 KİŞİ YARALANDI

Daily Mail’in aktardığı bilgiye göre Londra saldırısında 6 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi de yaralandı. Ayrıca saldırının 5 terörist tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.

3 SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

İngiliz polisi tarafından yapılan açıklamada 3 saldırganın öldürüldü ifade edildi.

DAKİKALAR SONRASI İKİNCİ ŞOK

Araç saldırısından dakikalar sonra, köprünün hemen yanındaki çok sayıda bar ve restoranın bulunduğu Borough Market’te üç kişinin kafası kesildi. Görgü tanıkları, üç saldırganın içeri girdiğini ve kurbanları bıçakladığını belirtti. BBC’ye bilgi veren görgü tanıkları, saldırganların elinde uzun bıçakların bulunduğunu ve en az dört kişinin bıçaklandığını söyledi.

ELLERİ BOYNUNDA TAHLİYE EDİLDİLER

Londra’daki saldırının ardından olayın olduğu bölgede olan insanlar ellerini boynunda ya da havada tutarak olay yerinden tahliye edildi.

Üçüncü saldırı ise Wauxhall bölgesinde gerçekleşti. Wauxhall’deki olayın detayları henüz netleşmiş değil.

Uluslararası haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarda, insanların panik halinde kaçıştığı görülüyor. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde ise çığlıklar duyuldu.

İngiliz polisince, başkent Londra’nın merkezindeki Londra Köprüsü ve Borough Pazarı’nda yaşanan olayların, terör saldırısı olarak değerlendirildiği bildirildi.

Polisten yapılan açıklamada, Londra Köprüsü ve Borough Pazarı’ndaki olayların terör saldırısı olarak değerlendirildiği, Vauxhall bölgesinde polisin müdahalede bulunduğu üçüncü olayın ise bir bıçaklama vakası olduğu ve Londra Köprüsü civarındaki olaylarla bağlantısının bulunmadığı belirtildi.

Genel seçim kampanyasını yarıda keserek başkente dönen İngiltere Başbakanı Theresa May de olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. May, güvenlik yetkililerinin kendisini bilgilendirdiğini belirterek, “Londra’daki korkunç olayın potansiyel bir terör eylemi olarak ele alındığını doğrulayabilirim.” dedi. Olayla ilgili soruşturmanın hızlı bir şekilde yürütüldüğünü vurgulayan May, “Düşüncelerimiz, bu korkunç olayları yaşayanlarla birlikte.” ifadesini kullandı. İngiltere Başbakanlığı da olayla ilgili olarak May’in sabah saatlerinde acil kabine toplantısına (Cobra) başkanlık edeceğini bildirdi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn de olayla ilgilenen acil servis görevlilerine teşekkürlerini ileterek, “Londra’da acımasız ve şok edici olaylar yaşandığı bildirildi. Düşüncelerim olayın kurbanları ve aileleriyle birlikte.” dedi.
Londra polisinden silahlı ekiplerle çok sayıda sağlık görevlisi köprüdeki olayla ilgileniyor.

Bölge üzerinde polis helikopteri dolaşırken, geniş bir alanı kordon altına alan ekipler, görgü tanıklarına ulaşmaya çalışıyor. Bölge civardaki lokanta ve bar gibi mekanlarda bulunanlar tahliye edilmeye başlandı. Olayların detaylarına ilişkin henüz bilgi verilmezken, Acil Servis Hizmetleri, Londra Köprüsü ve civarındaki bölgelere yaklaşılmaması çağrısında bulunuyor.

Londra polisinden daha önce yapılan açıklamada, yerel saatle 22.08’de (TSİ 00.08) Londra Köprüsü’nde seyahat halinde olan bir aracın kaldırımdaki yayalara çarpması yönünde alınan ihbarlarla ilgilenildiği belirtilerek, “Polis memurları ayrıca Borough Pazarı’nda bıçaklama yaşandığı yönündeki ihbarlarla ilgileniyor. Silahlı polisler olaya müdahale ederken, ateş de açıldı.” ifadesi kullanılmıştı. Sosyal medya platformlarından yapılan paylaşımlarda, saatte ortalama 80 kilometre hızla ilerleyen beyaz bir minibüsün şöförünün aracını kaldırımda yürüyen yayaların üzerine sürdüğü, ayrıca çevreye ateş açıldığı ve Borough Pazarı’nda da bazı kişilerin bıçaklandığı belirtiliyor.

Olayın ardından Londra Köprüsü ile bölgedeki yollar trafiğe kapatıldı. Köprü yakınındaki metro istasyonu başta olmak üzere civardaki bazı istasyonların da kullanıma kapatıldığı bildirildi.

Kentin merkezindeki ve ünlü Thames Nehri üzerindeki Londra Köprüsü, özellikle turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgeler arasında yer alıyor. Köprü, tarihi Tower Bridge Köprüsü’nün yanında bulunmasından dolayı, burayı fotoğraflamak isteyenlerin uğrak yerleri arasında. Londra Köprüsü’nün yanındaki Borough Pazarı da yine özellikle turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden. Bölgede çok sayıda işyeri, lokanta ve eğlence mekanı bulunuyor. Londra’da 22 Mart’ta da Westminster Köprüsü’nde benzer bir olay yaşanmıştı. Adrian Russell Ajao isimli saldırgan, kiralık aracını, Westminster Köprüsü’nde saatte 120 kilometre hızla insanların üzerine sürmüş, araç, İngiltere Parlamentosu’nun demir parmaklıklarına çarparak durmuştu. Polis, saldırganı vurarak etkisiz hale getirmişti. İngiltere’nin kuzeybatısındaki Manchester Arena konser salonunda 22 Mayıs gecesi, pop müzik sanatçısı Ariana Grande’nin konserinin sonunda da bir bombalı saldırı yaşanmıştı. Polis, adını Salman Abedi olarak açıkladığı saldırganın patlama sırasında öldüğünü bildirmişti.(Milliyet)

Etiketler: » » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?