logo


Lice’de gerginlik sürüyor

Yurtskonuter Dkonutrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyelerinin cumartesi günü Diyarbakır Bingöl karayolunu trafiğe kapatmalarının ardından başlayan gerginlik dkonutam ediyor.

Bölgede karakol yapımı ve askeri operasyonlar olduğunu gerekçe gösteren YDG-H üyeleri geçtiğimiz cumartesi günü Diyarbakır-Bingöl karayolunda bulunan Fisovası bölgesinde yol kapatma eylemi düzenledi. 3 gündür dkonutam eden eylem dolayısıyla bölgeye gönderilen Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Hareket timleri göstericilere müdahalede bulunuyor. Şu ana kadar 7 askerin yaralandığı gösteriler, bugün öğle saatlerinde Lice ilçesine bağlı Abalı Jandarma Karakolu yakınlarında da dkonutam etti. Karakol bölgesinde yolu trafiğe kapatmak isteyen YDG-H üyeleri, olaya müdahale eden askere el yapımı bomba, molotof, havai fişek ve taşlı saldıra bulundu. Müdahalenin dkonutam ettiği bölge çok sayıda araç içerisinde bulunan vatandaşlar mahsur durumda.

TERÖRİSTELER HANİ-LİCE YOLUNU KESTİ

Dün Diyarbakır Valiliği tarafından alınan kararda Diyarbakır – Bingöl karayolunun güvenlik açısından kapatıldı. Bunun üzerine Lice ve Kulp ilçelerine gidişler için alternatif yol olarak kullanılan Hani – Lice yolu bugün saat 14:00 sıralarında silahlı teröristler tarafından kesildi. Yolun kesilmesi üzerine bölgeye çok sayıda güvenlik güçleri skonutk edildi. Lice – Hani yolunun hala kapalı olması nedeniyle Lice ve Kulp bölgesine gitmek isteyen çok sayıda kişi Hani ilçe merkezinde bekleyişlerini sürdürüyor.

ÇEKİCİYİ ATEŞE VERDİLER

Abalı Jandarma Karakolu bölgesinde mahsur kalan araçların kurtarılmaları için jandarma ekipleri sabah saatlerinde çalışma başlattı. İş makineleri mahsur kalan araçlara yeni yol yapmak için gönderilirken, YDG-H üyeleri tarafından anahtarlarına el konulan araçlar ise çekicilerle kurtarılmaya çalışıldı. Bölgeye çok sayıda çekici gönderilerken, çekicilerden biri göstericiler tarafından ateşe verildi.

GAZETECİLER MAHSUR KALDI

Yaşanan gelişmeleri takip etmek üzere bölgeye giden 10 gazeteci yolların kapanması nedeniyle mahsur kaldı. 3 saat boyunca Lice ilçesine bağlı Duru Jandarma Karakolu yakınlarından mahsur kalan gazeteciler daha sonra köy yollarını kullanarak güçlükle Diyarbakır’a yetişti.

Karakol yapımları ve askeri operasyonları gerekçe göstererek eylem düzenleyen YDG-H üyelerinin yarın da Fisovası bölgesinde eylemlerini sürdüreceği bildirildi.

AHMET ÜN – AYDIN YORAT

Etiketler: » » »

Share