logo


Levent Kırca: Bugün ben ölüyorsam, şunu bilerek ölüyorum…

levent kırca

Kanser hastalığına yakalanan sanatçı Levent Kırca, “Bugün ben ölüyorsam, şunu bilerek ölüyorum” diyerek Türkiye’de, Cumhuriyet’in tehlike altında olduğunu söyledi.

Kanser teşhisi konulan usta sanatçı Levent Kırca, Hürriyet gazetesinden Ayşe Arman’a konuştu. “Bugün ben ölüyorsam, şunu bilerek ölüyorum” diyen Leven Kırca, “Ben dik durmasını bildim, Cumhuriyetime sahip çıktım, hep Atatürkçüydüm, hep de öyle kaldım, yandaş olmadım” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin işgal altında olduğunu söyleyen Kırca, Cumhuriyet’in tehlike altında olduğunu belirtti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’yı hiçe saydığını ifade etti. “Bu ülkede, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli, onurlu paşalarını Ergenekon deyip hapishanelere tıktılar. Erdoğan da buna sebep olanlardan biriydi. Sonra, “Paralel devlet!” deyip, Cemaat’i karşısına alıp, bu olaylardan sıyrılma gayreti içerisine girdi” diyen Kırca, “O dönem, yüz küsur gazeteci sırf gerçekleri yazdıkları Atatürkçü ve cumhuriyetçi oldukları için hapishanedeydiler şeklinde konuştu.

Kırca’nın söyleşisinden öne çıkanlar şöyle:

“Siz de gittiniz o duruşmalara…”

Aynen öyle. Oralarda gaz da yedim, dayak da yedim, itildim, kakıldım. O insanların karıları, çocukları ağlıyorlardı. Ben şu hastalık çıkana kadar, bunları sahnede sergiliyordum, adı da “Dımdızlak”tı. O dönem, insanların yanında olmak gerekiyordu. Olduk. Bizim mücadelelerimiz de çıkardı onları. Ben o dönem, Şule Perinçek’le orada koştururken tanıştım. Polis bizi tartaklarken. Onların verdiği mücadeleyi gözlerimle gördüm. Hayranlık duydum. Ve dedim ki, “Ben de size katılmak istiyorum”. Tamam, çok kısa bir süre içinde politikanın bana göre olmadığını gördüm ama onlar, “İstanbul Belediyesi seçimlerinde bizi temsil et! Bunu bizden esirgeme” deyince, kıramadım. Yoksa ben de biliyordum ki, belediye başkanı seçilmem filan mümkün değil…

NE AKİL OLDUM NE KAHVALTILARA GİTTİM

Cumhuriyet’e sahip çıktım. Bugün ben ölüyorsam, şunu bilerek ölüyorum: Ben dik durmasını bildim, Cumhuriyetime sahip çıktım, hep Atatürkçüydüm, hep de öyle kaldım, yandaş olmadım. “İki konser, iki tiyatro yapar, iyi para alırım” demedim. Bunların kahvaltılarına gitmedim. Bunlar önemli meziyetler. Ben akil makil de olmadım. Bu tezgâhlarının hepsi, Cumhuriyet’i yıkma tezgâhlarıdır.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

7+9 = ?