logo


07 Şubat 2016

Kuzey Kore uzun menzilli füze fırlattı

Kuzey Kore uzun menzilli füze fırlattı

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’nin bu sabah fırlattığı füzenin, taşıdığı uyduyu başarıyla yörüngeye oturtmuş olabileceğini açıkladı.

Güney Kore resmi ajansı Yonhap’ın haberine göre, savunma bakanlığı yetkilisi, Kuzey Kore’nin bu sabah yerel saatle 09.31′de fırlattığı ve uydu taşıdığı bildirilen uzun menzilli füzenin uyduyu yörüngeye oturtmayı başarma ihtimalinin kuvvetli olduğunu, lakin uydunun yörüngede normal çalışıp çalışmadığını doğrulamak için ek analize ihtiyaç olduğunu açıkladı. Füzenin ABD’nin batısını bile vurabilecek menzilde olduğu ileri sürülüyor.

kore

KUZEY KORE: FÜZE BAŞARIYLA FIRLATILDI

Kuzey Kore ise devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, füzenin başarıyla fırlatıldığını duyurdu. ‘Kwangmyongson-4′ diye adlandırılan uydunun, füzenin fırlatılmasından 10 dk sonra yörüngeye başarıyla oturduğu bildirildi. Yetkililer, Kuzey Kore füzesinin hiçbir zarar vermeden Güney Kore hava sahasından geçtiğini de belirtti.

google harita

ABD SAHİLLERİNİ VURABİLECEK KAPASİTEDE

Dongchang-ri üssünden fırlatılan füzenin nükleer kapasiteli kıtalararası balistik füze geliştirme programı kapsamında geliştirilen altıncı uzun menzilli füze olduğu öğrenildi. Menzilinin 10 bin kilometre olduğu iddia edilen füzenin, nükleer başlığı ile ABD’nin batı sahillerine ulaşabilecek kapasitede olduğuna inanılıyor. Füzenin fırlatılması Japonya, Güney Kore ve ABD’nin sert tepkisine neden olmuş, sözü geçen ülkeler BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplanması talebinde bulunmuştu.

JAPONYA DA ALARMA GEÇTİ

Japonya Milli Güvenlik Kurulu toplantısı bu sabah olayla ilgili olarak acil toplandı. Dışişleri Bakanı Fumio Kishida ile Savunma Bakanı Nakatani Gen’in de katıldığı toplantıda, Başbakan Abe’nin Kuzey Kore’nin bu adımını kınadığı, bölgeye yakın vatandaşların, uçakların ve gemilerin güvenliği için her türlü tedbirin alınmasını talep ettiği bildirildi. Ayrıca Abe, konuyla ilgili tüm bilgilerin toplanmasını ve beklenmedik durumlara karşı hazır olmayı da istedi.

“FÜZE, JAPONYA TARAFINDAN VURULMADI”

Japonya Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Suga Yoshihige, uzaya uydu götüren füzenin parçalarının henüz Japonya arazisine düşmediğini söyledi. Savunma Bakanı Nakatani, füzenin Japonya hava kuvvetleri tarafından vurulmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Güney Kore Milli Güvenlik Kurulu da toplandı. Devlet Başkanı Park Geun-hye tarafından yapılan acil toplantıya Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, Milli Savunma Bakanı Han Min-gu, Birleştirme Bakanı Hong Yong-pyo ve Milli Güvenlik Teşkilatı Bakanı Lee Byung-ho’nun katıldığı bildirildi. Toplantıda konuyla ilgili katılımcılara bilgi verildiği ve ilerde atılacak adımların müzakere edildiği öğrenildi.

Kuzey Kore’nin füze fırlatmasını Japon lider Abe, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının açıkca ihlali” şeklinde değerlendirildi. Diplomatik kaynaklar, Japonya, ABD ve Güney Kore hükümetlerinin, Konsey’in hemen toplanmasını istediğini bildirdi.

“ABD VE MÜTTEFİKLERİNE TEHLİKE OLUŞTURMUYOR”

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon)’dan yapılan açıklamada ise, füze fırlatılmasının ne ABD ne de ABD’nin bölgedeki müttefiklerine herhangi bir tehlike oluşturmadığı, müttefiklerin Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı korunması için ABD’nin gereken tedbirleri alacağı belirtildi. Beyaz Saray, füze fırlatılmasının Birleşmiş Milletler kararlarının “apaçık ihlali” olduğu açıklamasını yaptı.

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

4+1 = ?