logo


18 Ağustos 2016

‘Kurtlar Vadisi Darbe’ye ret kararı çıktı

'Kurtlar Vadisi Darbe'ye ret kararı çıktı

Necati Şaşmaz’ın sahibi olduğu Pana Film’in önceki gün sosyal medya hesabından çekeceğini duyurduğu ‘Kurtlar Vadisi Darbe’ filminin Türk Patent Enstitüsü tarafından reddedildiği öğrenildi. Ret kararı veren ise Türk Patent Enstitüsü Başkanı. İşte o açıklama…

15 Temmuz darbe girişiminden sonra yoğun istek üzerine ‘Kurtlar Vadisi Darbe’ filmini çekmeye karar verdik açıklamasında bulunan Pana Filmin Türk Patent Enstitüsüne yaptığı başvuruya ret kararı çıktı.
Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, bugünkü yazısında olayın ayrıntılarına yer verdi. ‘Birçok insan gibi ben de Pana Film’in ‘Kurtlar Vadisi Darbe’nin patentini aldığını sanıyordum’ diyen Ali Eyüboğlu, ‘Çünkü sosyal medyada buna dair bir belge dolanıyordu. O belgeyi kullandığım ‘Necati Şaşmaz ‘darbe’nin patentini iki ay önce aldı’ başlıklı yazım üzerine Ankara’dan bir telefon aldım’ açıklamasında bulundu.

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ın kendisini aradığını söyleyen Ali Eyüboğlu, TPE Başkanı’nın sözlerini şöyle aktardı:

‘Ali Bey, yazınızı okudum. Bir konuda bilgilendirmek için bizzat kendim arayıp, konuşayım istedim. Pana Film’in ‘Kurtlar Vadisi Darbe’ için yaptığı patent başvurusunu dün itibarıyla reddettik. Köşenizde kullandığınız belge, şirketin 24 Mayıs 2016 tarihinde bize online başvurusuna dair görüntü. 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişiminden sonra ’15 Temmuz’ ve benzeri başvurular da yapıldı. Biliyorsunuz Türkiye’de OHAL var. O nedenle şirket kuruluşları dışında hiçbir başvuruyu değerlendirmeye almıyoruz. Online ortamda yapılan patent başvurularının kurumumuz tarafından değerlendirilme ve itiraz için askı süreçleri var. ‘Kurtlar Vadisi Darbe’nin başvurusunu askıya dahi çıkmadan reddettik.”

Ali Eyüboğlu yazısını şöyle sonlandırdı:

‘Asan’a verdiği bilgi için teşekkür ediyor, Necati Şaşmaz’a yanıtı merak edilen şu soruyu bir kez daha hatırlatmak istiyorum: Pana Film’in iki ay önce patent başvurusunda bulunduğu ‘Kurtlar Vadisi Darbe’ ile üç gün önce, ‘Gelen yoğun talep üzerine çekmeye karar verdik’ diye açıkladığınız filmin senaryosu aynı mı, değil mi?’

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

5+4 = ?