logo

Kürsüde türban tartışması!

türban

HSYK’nın ‘Hakim savcı başörtüsü takabilir’ biçiminde görüş vermesi, ortalığı karıştırdı.

Bu karar sonrası ‘’Türbanlı hakim ve savcılar mı gelecek ?’’ tartışması başladı. Türbanlı hakim ve savcıların karşısına çıkacak vatandaşların, hem siyasi hem dini anlam taşıması nedeniyle yargılama aşamasında nasıl sıkıntılarla karşılaşacağı ise soru işareti yarattı.

Yargıtay Başkanlığı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) yazı göndererek yüksek mahkemede görev yapan Yargıtay tetkik hakimleri ile cumhuriyet savcılarının başı kapalı olarak görev yapıp yapamayacakları konusunda görüş istedi. HSYK Genel Sekreterliği de, Yargıtay’ın başvurusu üzerine hâkim ve savcıların başörtülü olarak görev yapabileceklerini bildirdi.

Erdoğan ne demişti?

AKP Hükümeti, 2013 yılında kamu personelinin kılık kıyafetine ilişkin yönetmelikte değişiklik yaparak, “asker, polis ve hakim-savcıların, bağlı oldukları kurum ve kuruluşların özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabi” olacaklarını belirtti. Bu yönetmelik ile hakim ve savcıların da türban serbestisinin dışında tutulduğu, hem dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan hem de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından dile getirilmişti.

Cumhuriyetin değerlerine saldırı

Yargıçlar Sendikası da, HSYK’nın bildirdiği türban serbestisi görüşüne sert tepki gösterdi. Yargıçlar Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Yargıç ve savcıların, AİHM ve Anayasa Mahkemesinin de dinsel bir simge olarak kabul ettiği başörtüsü ile görev yapabileceklerine ilişkin görüş ise tamamiyle hukuka, yargı etiğine ve laiklik ilkesine açıkça aykırıdır. Cumhuriyetin temel değerlerine saldırıdır. Zira kullananlar, başörtüsünü soyut bir kıyafet tercihi olarak değil Allahın emrinin gereği şeklinde ifade etmektedirler. Türkiye’nin de kabul ettiği ve oluşturulmasına katkı verdiği Bangalore Yargı etiği ilkeleri uyarınca yargıç ve savcıların dinsel simge kullanarak görev yapmaları olanaklı değildir’’

Kaynak: Sözcü

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?