logo


Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu mu?

Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu mu

Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu mu? son günlerde herkes bu sorunun cevabına yanıt arıyor. Bugün yapılması beklenen Bakanlar Kurulu toplantısında resmi bayram tatili süresi belirlenecek. Kurban Bayramı tatili ile ilgili gelişmeleri sizlere anında aktaracağız.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Kurban Bayramı tatilinin uzamasını istediğini belirterek, “Konuyu Bakanlar Kurulu’na getireceğim” dedi. Bakanlar Kurulu onaylarsa Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak. Peki Kurban Bayramı ne zaman, tatil günleri uzayacak mı, kaç gün tatil olacak? İşte o detaylar…

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Edirne’de yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması yönünde Bakanlar Kurulu’nda Başbakan Ahmet Davutoğlu’na arzının olacağını söyledi. Bakan Topçu, bayram tatilinin 9 gün olma nedenini ise “İş turizmi açısından düşünüyorum” olarak açıkladı. Tatilin 19 Eylül Cumartesi ve 27 Eylül Pazar tarihleri arasında olması planlanıyor. Böylece resmi tatil olarak yarım gün tatil olan arife günü de tam gün tatil olacak.

Son günlerde yaşanan terör olaylarının turizm üzerindeki etkisini de değerlendiren Bakan Topçu, “Birilerinin abarttığı gibi çağrılar yaptığı gibi değildir çok şükür. Yüzde 5 turist sayısında artış vardır” dedi. Bakan Yalçın Topçu, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Edirne’ye geldi. İlk olarak Valilik ziyareti gerçekleştiren Bakan Topçu, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ile makamında bir araya geldi. Valilik binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Topçu, Kurban Bayramı tatilinin uzatılması ile ilgili olarak “Önümüzde Kurban Bayramı var. Ben Kültür ve Turizm Bakanı olarak tatilin birleştirilmesini istiyorum. Bakanlar Kurulu’nda Başbakan’ımıza arzımız olacak. Sanıyorum ki inşallah gereği yapılır. İş turizmi açısından düşünüyorum” dedi.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

24 Eylül Perşembe gününden başlayarak 27 Eylül Pazar günü sona erecek Kurban Bayramı tatili, Bakanlar Kurulu’ndan olumlu karar çıkması halinde 18 Eylül Cuma akşamından itibaren başlayacak ve mesaiyle çalışanlar toplamda 9 gün tatil yapma ya da akraba ziyareti imkanı bulacak.

Okulların açılış tarihinin 14 Eylül’den 28 Eylül’e alınmasıyla turizm sezonunu uzatan turizmciler, bayram tatilinin de 9 güne çıkarılmasıyla çifte bayram kutlayacaklar.

Okul açılış tarihinin ertelenmesine karşın mesaiyle çalışanların bu uzatmadan yeterince faydalanamadığını kaydeden turizmciler, 9 günlük bayram tatili sayesinde iç turizmin canlanacağını ifade ettiler.

Bu arada mesleki eğitimlerini dün tamamlayan öğretmenler, 23 Eylül arife günü öğlene kadar idari izinli sayılacak. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, “Öğretmenlerimiz, Kurban Bayramı’nın ardından okulların açıldığı tarih olan 28 Eylül’de görevleri başında olacak” dedi.

Kurban Bayramı’nın önemi

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

Kurban ne zaman kesilir?

Kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise Sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.

Kimler kurban kesmelidir?

Kurban kesmek, âkil, baliğ (akıllı, ergen), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir Müslüman’ın yerine getireceği mali bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr. altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir. Dolayısıyla bu kişi Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

1+10 = ?