logo


Kur krizi yayın dünyasını da vurdu

Kur krizi ve bağlı olarak kağıt-toner fiyatlarını yükselmesi, basım-yayım sektörünü de vurdu.

Gazete ve dergiler fiyat artırmak zorunda kalırken, bazı yayınevleri zam duyurusunda bulundu.

AYRINTI YAYINLARI ZAM DUYURUSUNDA BULUNDU

Ayrıntı Yayınları da, sosyal medya hesabından kitapların liste fiyatlarında yüzde 25-40 arası zam yapılacağını duyurdu. Yayınevi açıklamasında sadece kağıt ve diğer matbaa giderleri değil telif ödemelerinin de kurdaki artıştan etkilendiğine dikkat çekti.

Yayınevinden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Değerli okurlarımız, dövizdeki kur artışına bağlı olarak sektörde yaşadığımız tıkanma sebebiyle 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren kitaplarımızın liste fiyatlarında %25 ile %40 oranında artışa gideceğimizi sizlere üzülerek bildiriyoruz. Desteğiniz ve anlayışınız için teşekkürler.”

CUMHURİYET VE SÖZCÜ’DEN SONRA BİRGÜN DE ZAM YAPMAK ZORUNDA KALDI

Sözcü ve Cumhuriyet’ten sonra BirGün gazetesine zam geldi. Gazete, bugünden itibaren 2.5 liraya satılacağını duyurdu.

BirGün gazetesinden yapılan açıklama şöyle:

“Yakın bir zamanda benzer bir duyuru ile karşınıza çıktığımızın farkındayız, fakat üzülerek belirtmeliyiz ki gazetemizin fiyatına zam yapmak durumundayız. Gazetemiz bugünden itibaren 2,5 lira.

Ülkenin tek adam rejimi ile içine düştüğü çalkantılı süreç bugün hayatın her alanında gördüğümüz ekonomik krizi beraberinde getirdi. Kendi kâğıdını üretecek potansiyele sahip olan ülkemiz, AKP politikaları ile kâğıtta dışa bağımlı hale geldi. Dövize endeksli kâğıt fiyatları yüzünden pek çok yayın organı kapanma riskiyle karşı karşıya. Son zam yaptığımız dönemde 3,7 lira olan dolar bugün 6,5 lirayı geçiyor. Kâğıt ve matbaa başta olmak üzere tüm kalemlere ardı ardına zam geliyor. Ülkemizi yönetenler ise bu rezalet ekonomi yönetiminin sorumluluğunu almaktan kaçınıyor.

BirGün çalışanları olarak adaletsizliğe ve zulme karşı tüm yurttaşların sesi olmak için pek çok bedel ödüyoruz. Mahkeme kapılarında, tazminat cezaları ile boğuşarak geçen günlerde bizleri ayakta tutan şey mesleğimize olan bağlılığımız ve halkımıza olan sevgimizdir. Bu bilinçle bizler sadece işimizi yapmaya çalışıyoruz. Direnmeye, her gün daha iyi BirGün çabasını sürdürmeye, sizlerin desteğiyle devam edeceğimize inanıyoruz.”(sol.org.tr)

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+10 = ?