logo

15 Eylül 2016

Kültür Taşı Kaplama ve Uygulama

kultur-tasi-kaplamaTasarım konusunda ülkemizde son zamanlarda büyük adımar atışmıştır. Dış cephe kaplamalarında büyük ölçüde yol alan ve inşaat alanında bir çok ülkenin önüne geçen ülkemizde aynı zamanda iç kaplama ve dizayn alanında yeni, farklı tarzlar ortaya çıkmaya başlamıştır. İç kaplama, yeni açılan cafe, restaurrant gibi yerler için önemli olduğu gibi, ev ve ofis gibi yerlerde de önem kazanmaya başlamıştır. Çünkü insanlar evlerine gelen misafirlerinin veya iş yeri sahipleri onlarla görüşmeye gelen müşterilerinin hoş bir şekilde karşılanmasının böyle mümkün olacağını düşünmektedir.

İç dizayn alanında çok farklı yöntemler uygulanmaktadır. Boya ile desen çizmek bu yöntemlerden biridir. Bu yöntemde duvarlar bir renge boyanır ve ardından istenilen desenler farklı renkteki boyalarla o boyanın üstüne çizilir. Ortaya hoş bir görüntü çıkmasını sağlayan bu olayın sonucunda oda da farklı bir boya kokusu oluşur. Bunu bu yöntemin dez avantajı olarak görebiliriz.

Bu alanda bir başka yöntem ise kaplama yöntemidir. Bu yöntemde duvarlarınızın üzeri istediğiniz bir madde ile kaplanır. Böylelikle kaplama yaptığınız alana otantik bir hava katmış olursunuz. Bu yöntem son zamanlarda cafelerde ve büyük alış veriş merkezlerindeki bir çok mağazada görülmektedir. Müşterilerine sanki bir mağara ya da otantik bir alandaymış hissini yaşatmaya çalışan firmalar, bu yönteme baş vururlar. Bu alanda en çok tercih edilen ise kültür taşı kaplama olmaktadır. Çünkü kültür taşları tamamen doğal taşlardır ve ortama büyük ölçüde doğallık katmaktadır. Böylelikle bu taşla kaplama yapılmış bir mekana girenler kendilerini daha iyi hissetmektedirler. Ayrıca bu taşların doğal olması sağlık açısından da önemlidir. Boyaların çok sağlıksız olduğu ve nefes almayı zorlaştırdığı bilinmektedir. Bu yüzden kültür taşı sağlık açısından daha uygundur.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?