logo


26 Temmuz 2016

Kredi No Sorgulama

Kredi NoÖnceleri KBB vasıtası ile sorgulanabilen kredi no sorgulama işlemleri, artık Findex tarafından yapılabiliyor. Kredi no, Türk bankacılık sektöründe bir tür risk derecelendirme notu olarak biliniyor. Yani yeni kredi çekmek isteyenlerin ya da daha önce kredi çeken fakat tekrar kredi çekme ihtiyacı hissedenlerin, notlarının değerlendirildiği bir ortamdır.

Risk durumuna göre daha önce bankalardan herhangi bir ürün kullanmış olan kişiler, belirli kriterlere göre numaralandırılır. Bahsettiğimiz bu kriterler, kişinin daha önceden bankalardan kullanmış olduğu ürünlerin miktarı ve bu ürünleri ne kadar zamanda ödeyebildikleri ya da düzenli ödeyip ödemedikleri ile ilgilidir.

Günümüzde bankalar ve iş dünyası, kredi notuna bakarak tüm işlemlerini yapıyorlar. Daha öncelerinde kredi notuna bakmadan yapılan işlemler artık bu uygulama ile sona ermiş oldu. Kredi notu sorgulama işlemleri artık Findex aracılığı ile yapıldığı için, bu kuruma üye olanların sayısında da artış gözlendi.

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar, işletme sahipleri, büyük kuruluşlar ve emlakçılar, artık kredi notuna bakmadan işlem yapmıyorlar. Bankalar kredi notuna bakarak kişilere kredi veriyorlar. Büyük finans kuruluşları, kredi notuna göre finans sağlıyor. Emlakçılar da, kredi notuna göre kiralayacakları ya da ev satacakları kişileri değerlendiriyorlar.

Bu kadar önemli olan bu notu öğrenebilmeniz için, Findex’in resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. İşsiz kişilere kredi verilir mi? Ya da bankalardan kredi kullanabilir miyim? Sorularının cevabını, internet ortamında sorgulama yapabileceğiniz sitelerden ya da Findex’ten kredi notunu sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Cep telefonlarından kısa mesaj yardımı ile de kredi sonucunu ya da kredi notunu öğrenebilirsiniz. Bu işlem kısa mesajlar ile 2 ya da 3 liraya mal oluyor.

Türkiye şartlarında kredi notunun anlamı, kişilerin ya da kurumların itibarı ile eşdeğer sayılıyor. Artık kredi notunu merak ettiğiniz kişileri internet üzerinden öğrenmeniz mümkün hale geliyor. Yalnızca kurumsal bazda değil, bireyler bazda da herkes merak ettiği kişilerin kredi notuna ulaşabilecek. Findex veri platformunda, sayfanın ara yüzünü kullanarak, merak ettiğiniz kişinin notunu öğrenebilir, bu kişiye vereceğiniz krediyi ya da diğer borç ürünlerini, bu kapsamda değerlendirebilirsiniz. Detaylı bilgiye http://kredinotusorgula.net sitesinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?