logo


Kraliyet Bebeğinin Soyadı Olacak mı?

dogum-belgesiCambridge Düşesi Catherine (Kate) Middleton bir erkek bebek dünyaya getirdi.

Yerel saatle 16.24’te doğan bebek, 3 kilo 800 gram ağırlığında. Annenin ve bebeğin sağlığının yerinde olduğu öğrenildi. Buckingham’a gitmek üzere doğum belgesi bir araca yerleştirildi. Halk Buckingham Sarayı önünde Kraliçe’nin imzalamasının ardından sergilenecek belgeyi görmek için toplanıyor.

Kensington Sarayı kraliyet bebeğinin doğumunu Buckingham Sarayı önünde doğum belgesi sergilenmeden önce bir basın açıklaması ile duyuracaklarını belirtti. Yeni karar uyarınca Prens William doğum haberini telefonla büyükannesine verdikten sonra bir basın açıklaması yayınlanacak. Eğer doğum Kraliçe’nin uyku saatinden, yani İngiltere saatiyle 22.30’dan sonra gerçekleşseydi doğum haberinin açıklanması için saat sabah 08.00 beklenecekti.

Cambridge Düşesi Catherine ve Prens William, 2011 yılının Nisan ayında Westminster Kilisesi’nde evlenmişti.

ABD BAŞKANI’NDAN TEBRİK
ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, yeni bebekleri dünyaya gelen İngiltere kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü William ile eşi Kate’i kutladı.
Obama çifti yaptığı yazılı açıklamada, “Michelle ve ben, Cambridge Dükü ve Düşesi’ni, ilk bebeklerinin dünyaya gelmesinin mutlu vesilesiyle kutlamaktan çok büyük memnuniyet duyuyoruz. Onlara, anne-babalığın getirdiği tüm mutlulukları ve nimetleri diliyoruz” ifadesini kullandı.
“Bebeğin, iki ülke için umutlar ve fırsatların olduğu bir zamanda dünyaya geldiği” belirtilen açıklamada “Aramızdaki özel ilişkilerin ışığında, Amerika halkı, genç prensin doğumunu kutlayan Birleşik Krallık halkının yanında yer almaktan mutluluk duymaktadır” denildi.

SARAY ÖNÜNDE KUTLAMA
Buckingham Sarayı’nın önünde toplanan yüzlerce kişi, İngiltere kraliyet bebeğinin dünyaya gelmesini kutladı. Cambridge Dükü William ile eşi Kate’in erkek çocuğu olduğunun kamuoyuna duyurulmasının ardından kalabalıklar, doğum duyurusunun asıldığı İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in resmi konutu Buckingham Sarayı’nın önünü doldurdu. Bebeğin erkek olduğu ve doğum saatinin duyurulduğu resmi açıklamanın fotoğrafını çekmek isteyen yüzlerce kişi sarayın önünde sıraya girdi.
Kırmızı peruğu ve Birleşik Krallık bayrağı desenli kıyafetiyle dikkati çeken Rachel isimli İngiliz vatandaşı, çok heyecanlı ve mutlu olduğunu söyleyerek Rachel, “Dünyanın en güzel sarayının önündeyim. Bugün çok tarihi bir gün. Bebeğe ‘George’ ismini vermeleri çok güzel olur ama hangi ismi verirlerse versinler sorun yok, önemli olan bebeğin ve annenin sağlıklı ve mutlu olması” dedi.
İlginç şapkalar takan bir diğer grup ise bebeğin isminin ne olacağını çok merak ettiiklerini, o nedenle üzerinde soru işareti olan şapkalar taktıklarını, bebeğin doğumunu duyar duymaz Buckingham Sarayı’na geldiklerini söyledi. 7 yaşındaki Philin de “Çok heyecanlıyım. Ailemle buradayız, bebeğin isminin ne olacağını merak ediyoruz, buraya gelirken acaba bebeğin ismi ne olacak diye tahminlerde bulunduk” diye konuştu.
Kraliyet varisinin doğumunu kutlamak için Buckingham Sarayı’nın önüne geldiklerini ifade eden Lyn ve Tony de kendilerinin değil ama çocuklarının doğan bebeğin krallığını görebileceğini kaydetti. Buckingham Sarayı’nın etrafında çok sayıda basın mensubu canlı yayın yaparken, sarayın önündeki Mall Caddesi’nin Birleşik Krallık bayraklarıyla donatılması dikkati çekti. Ayrıca başkent Londra’nın simgelerinden dev dönme dolap “London Eye”, kraliyet bebeğinin doğumu nedeniyle Birleşik Krallık bayrağı renklerinde ışıklandırıldı. Cambridge Düşesi Kate, başkent Londra’daki St. Mary’s Hastanesinde, İngiltere kraliyet tahtının üçüncü sıradaki varisi olacak bebeği dünyaya getirdi. Bebeğin isminin bugün açıklanması ardından Kate’in hastaneden taburcu olması bekleniyor.

SARAYDAN AÇIKLAMA
Kensington Sarayı konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada, “Cambridge Düşesi doğumun erken aşamasında Londra Paddington’daki St Mary’s Hastanesi’ne yatırıldı. Düşes Kensington Sarayı’ndan Prens William ile birlikte otomobille St Mary’s Hastanesi’nin Lindo kanadına gitti” denildi.
Açıklamanın geri kalanında henüz doğmamış prens ya da prensesin gelecekteki hayatından ipuçları verecek şekilde medyaya, hastane önünde yapılmasına izin verilecek yayınlarla ilgili bir rehber yer aldı.
HABER TWİTTER’DA
Doğumun gerçekleşmesinin ardından geleceğin monarkının doğum belgesi otomobille Buckingham sarayındaki Kraliçe Elizabeth’e ulaştırılacak. Kraliçe belgeyi imzaladıktan sonra belge Saray kapısı önünde halka sergilenecek.
Zamana uyan Kraliyet ailesi ayrıca Twitter’da da doğumla ilgili bir açıklama yapacak.

KRALİYET BEBEĞİNİN SOYADI OLACAK MI?
Bebeğin babası Prens William askeri kariyerinde babasının unvanına gönderme yaparak “Wales” yani Galler soyadını kullanıyor.
Bebek Cambridge Prens ya da Prensesi unvanını alacak. Soyadı olarak ise Mountbatten-Windsor, Wales ya da Cambridge’i kullanabilir. Bebeğin adı ise henüz belli değil. Prens Charles ve Prenses Diana oğulları William’ın adını doğumdan tam bir hafta sonra ilan etmişlerdi.
Halkın tahmini ise bebeğin kız olacağı ve adının da Alexandra konacağı yönünde. Bu konudaki bahisler halen devam ediyor.

PARMAK ARASI TERLİKLİ MUHABİRLER
Londra’daki sıcak hava, hastane dışında doğumu bekleyen gazetecileri bir hayli zorluyor. Birçok muhabir, döpiyes ve takım elbiselerinin altına parmak arası terlik giyerek kamera karşısına geçiyor.
Gazeteciler, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılamak için yarım saatte bir hastane yakınındaki Paddington İstasyonu’na gidiyor.
Hastane önünde farklı kostümler ile bekleyen iki kişi var.
Birçok turist ise hastane önünde fotoğraf çektirmek için bekliyor. Turistlerden biri olan 24 yaşındaki Sara, “Çılgınca doğumu bekleyenlerden değilim. Ama hazır Londra’dayken buraya gelmek istedim. Tarihi bir olay, ileride çocuklarıma anlatırım” dedi.

HASTANE ÖNÜNDE İLGİNÇ PROTESTO
St. Mary’s Hastanesi önünde bekleyiş devam ederken, elinde megafon olan bir kişi, “Durun ve ne yaptığınızı düşünün” diye bekleyen kalabalığa seslendi.
Üzerinde, “Sorun ben miyim yoksa buradaki herkes mi” yazılı bir tişört giyen protestocu hastane önünde bekleyen basın mensuplarına, “Ülke ekonomik krizde. Her gün milyonlarca bebek doğuyor. Neden burada zaman harcıyorsunuz? Neden milyonlarca kişi bu doğumu önemsiyor” diye sordu.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+10 = ?