logo


Kozmetiğin Gerçek Tarihi


Cenk Yılmaz
cenkyilmaz@yagmurhaber.com

kozmetik tarihiİnsanlarda güzellik, güzel olma, bakımlılık konusu çok önemlidir ve doğumumuzla beraber başlar. Maden devrimde insanlar ; levhaları cilalayıp ayna olarak kullanmaya başlamışlar ve böylece  güzellik anlayışı gelişmeye başlamıştır.

Kozmetik ve Makyaj Mısır’da doğmuştur. Firavunların çeşitli kokulu yağlarla yağlanarak, parfüm kokulu değerli eşyalarla süslenip mumyalandığı, yanlarına da ayna konularak gömüldükleri tarih bilginleri tarafından ortaya konarak ispatlanmıştır.

Koku, Doğu kültürünün bir ürünüdür ve daha sonra batıya yayılmıştır. Doğu insanı kokulu odun ve çubuklarla dinsel ayinler düzenleyip, ruhlarını bu kokularla dinlendirmiştir.

Truvalı Helen büyücünün verdiği güçlü kokuyla Paris’i büyülemiştir.

M.Ö 1350’lerde Mısır Kraliçesi Nefertiti kaş ve gözlerini kömür ile çizip boyarken, Kleopatra süt banyosu yaparak güzelleşmiştir.

Banyo Arap’ların buluşudur. Avrupalılar Haçlı seferleri ile banyoyla tanışmıştır.

 1. Louis çıkarttığı yasa ile; kadınların kaş ve saçlarını kazıtmış, kirpiklerini ve dudaklarını boyatarak tek tip kadın yaratmıştır.

1950’lerde İngiltere, Fransa, İtalya gibi ülkelerde kozmetik kuruluşlar kurulup, kozmetik ürünler üretilmeye başlanmıştır. 21. yüzyılda kozmetik doruk noktasına ulaşmıştır.

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tenis İzleyicisi Olmak

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Tenis maçında oyuncuların puan oynadığı esnada izleyicilerin konuşması, gürültü yapması ya da oturduğu yeri değiştirmesi yasaktır. Nezaketen de doğru değildir. Tenis maçları, özellikle futbol, basketbol gibi spor branşlarında izlediğimiz kadarıyla gürültülü, desibeli zorlayan tezahüratlar yoktur. Taraf tutma tabi ki var, izleyici beğendiği oyuncuya destek olabilir ama karşı tarafında güzel puanında onu da alkışlıyor, oyuncuyu güzel oyunundan dolayı tebrik ediyor. Günümüzde malesef ki tenisin dışında bu davranışları görebileceğimiz fair-play dol...
 • Yapılabilecek en ideal spor tenis

  12 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Tenis, asırlar öncesine dayanan tarihe sahip olmakla beraber soylu bir spor, krallar oyunu olarak spor severlerin hayatına girdi. Ülkemizde de Türkiye Tenis Federasyonun ve bazı sponsorlarında desteği ile düzenlenen turnuvalara ünlü teniscilerinde katılımını sağlayarak popüleritesi artmış ve insanlar ilgi duymaya başlamıstır. Tenis, basketbol ve futbol kadar ulkemizde geniş kitlelere ulaşamamış olsada kendine ait çizgisini her zaman korumayı başararak hayatımızın parçası haline gelebilmiş ve bir çok spor sever icin cazibe olusturmustur. Tenis...
 • YAŞAM BOYU GÜZEL BİR CİLT

  09 Temmuz 2015 Köşe Yazıları

  Unutmayın ki güzel bir cilt için, doğuştan getirdiğiniz iyi genlerin yanı sıra kendinize iyi bakmanız da gerekiyor. Cilt bakım teknikleri ve ürünleri yaşlara göre değişiklik göstermekte. 20'li, 30'lu, 40'lı, 50 ve üstü yaşlarda uygulayacağınız basit tekniklerle yaşınıza göre güzel görünmeniz mümkün. Yaşamın kaliteli olabilmesi için beslenmenin de kaliteli olması gereklidir. Bu nedenle kişilerin doğru beslenme sistemlerini yaşamlarına adapte etmeleri önemlidir. Yaş dönemlerine göre beslenmeyi ayarlamak hem birçok hastalığın önlenmesine ...
 • KOKULAR VE ETKİLERİ

  25 Mart 2015 Köşe Yazıları

  Bitkiler ilham, konsantrasyon, çalışmak için zindelik, dinlenmek, uyumak ya da hayal kurmak için doğru ambiansı yaratarak ruh halimizi etkilerler. Farklı bitkisel yağlar farklı enerji türleri yaydıkları için ihtiyaç duyacağınız titreşim ve enerjiye göre belirli bir yağ ya da yağ karışımı kullanabilirsiniz. Kokular ve Etkileri Konsantrasyon için; Limon, fesleğen, limon otu, okaliptüs, kişniş, laden. Mutluluk için; Portakal, gül, yasemin, kişniş, zencefil, ıtır. Kabullenmek için; Servi, ölmez otu, melisa. Kızgınlığa karşı; Paçul...